1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
3 years ago
13

Emily bought 48 yards of fabric to make curtains. How many inches of fabric did emily buy?

Mathematics
1 answer:
VARVARA [1.3K]3 years ago
4 0
Emily needs to buy 1,728 inches of fabric
You might be interested in
What is the area of the trapezoid?
Ostrovityanka [42]
I hope this helps you

6 0
3 years ago
What is the surface area of the cube below?
insens350 [35]

Answer:

24^2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which box of grass seed gives the better value for money?
Elena-2011 [213]
1000 g boxes costing 19.50
7 0
3 years ago
I need help with this question please
umka21 [38]

Answer:

C. 9

Step-by-step explanation:

area \: of \: square =  {side}^{2} \\  \therefore \:   {side}^{2}  = 81 \\\therefore \:  side =  \sqrt{81}  \\ \therefore \:  side = 9 \: feet

Hence, side length of square = 9 feet.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
18. A secretary works a 40-hour week and is paid a basic rate of $22.50 per hour.
tensa zangetsu [6.8K]
40 hours at $22.50 is $900. The additional 12 hours at $33.75 is $405.
900+405= 1305 so the secretary’s total wage is $1305
8 0
3 years ago
Other questions:
  • MRS.Bonnette's recipe for banana bread calls for 3 and one fourths cups of sugar. She wants to make 6.5 batches so that she has
    9·1 answer
  • (x 2 + 4x + 8)(2x - 1) find the product
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    8·2 answers
  • How to solve the problem
    8·1 answer
  • Wrire a real world problem involving a percent greater than 100%.
    8·2 answers
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • What kind of angles are angle 1 and angle 2?
    14·1 answer
  • How many inches are in 1 mile? (5280ft = 1mi; 12in = 1ft)
    7·2 answers
  • A small number which must add to 4622 to make it divisible by 6​
    13·1 answer
  • Malcolm uses a marker to draw a straight line on a piece of paper. The line is 23 ft long. He wants to divide the line into sect
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!