1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlabodo [156]
2 years ago
8

Matt Kaminsky bought a Volvo that is 33∕4 times as expensive as the car his parents bought. If his parents paid $8,000 for their

s, what is the cost of Matt's car?
Mathematics
2 answers:
Mashutka [201]2 years ago
8 0

33/4 is the same as 8 1/4

so that means that matt bought the Volvo for 8 1/4 times as much as the car his parents bought.

therefore... 8,000 times 8.25 = 66,000

ad-work [718]2 years ago
7 0
The method of solution is as follows: 
<span>Since his parents bought the car for $ 8,000, and he bought a car with a 33/4 more expensive than their parents, you have the amount of 8000 multiplied by 33/4. After multiplication will give the outcome of $ 66,000.
</span>
\frac{33}{4}*8000=66000$
You might be interested in
What is the measure of the secant AB
cricket20 [7]
A secant is a line that intersects a circle in exactly two points. When a tangent and a secant, two secants, or two tangents intersect outside a circle than the measure of the angle is formed is one-half the positive difference of the measures of the intercepted arcs.
6 0
3 years ago
If two solids are similar and the ratio between the lengths of their edges is 2;7 what is the ratio of their volumes?
Art [367]

Answer:

8 : 343

Step-by-step explanation:

Given 2 similar figures

ratio of sides = a : b, then

ratio of volumes = a³ : b³

Here the ratio of edges = 2 : 7, hence

ratio of volumes = 2³ : 7³ = 8 : 343

3 0
3 years ago
What number is needed to complete the pattern below 66 73 13 21 52 _1020
Dimas [21]
<span>Answer 61 73-66= 7 21-13 = 8 ?? -52= 9 20-10 = 10 ??=61</span>
6 0
3 years ago
Miguel lives in a state where sales tax is 4%. This means you can find the total cost of an item, including tax, by using the ex
mr Goodwill [35]
Answer:$29.12

c+0.04c (which can also be written as 1.04c, as they are like terms)

(28)+0.04 x (28)
28 + 1.12
=$29.12
5 0
2 years ago
Which values of a and b make this system of equations have infinitely many solutions?
Afina-wow [57]

9514 1404 393

Answer:

  a = 3, b = -8

Step-by-step explanation:

Solving the first equation for y, we get ...

  2y +16 = 6x . . . . . given

  y = 8 +3x . . . . . . . divide by 2

  y = 3x -8 . . . . . . . subtract 8

In order for the system of equations to have infinitely many solutions, the second equation must be the same as this:

  y = ax +b

  a = 3, b = -8

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A factory that manufactures basketballs spends $3 on each basketball that it produces.
    9·1 answer
  • What is greater 0.9 or 95%
    5·1 answer
  • *****PLEASE HELP*****
    13·1 answer
  • Two less than the sum of twice a number and forty
    6·1 answer
  • What is 25% out of 120
    9·2 answers
  • Solve for n<br> 4n + 12=36
    5·1 answer
  • Someone please help!
    10·1 answer
  • A cylindrical candle has a diameter of 9 cm and height 12 cm.
    8·1 answer
  • Its a word problem. Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much
    5·1 answer
  • Lillie is saving up for a trip she is taking with friends during her break from school. If Lillie's current monthly net pay is $
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!