1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
patriot [66]
3 years ago
7

I need help ASAP only answer if you can explain your answer

Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]3 years ago
7 0
Line FE because the radius is from one point of the circumference of the circle to the center of the circle and that is the only option
You might be interested in
What type of decimal is 0.275
Mnenie [13.5K]
D. Complex Decimal.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ!!!! HELP ASAP!!! Problem is in the picture
Strike441 [17]

Step-by-step explanation:

pythagoras theorem: c²=a²+b²

Where c= longest side of a right angle triangle

AB= 6+r = c

AD= 12 =a

CD= r =b

(6+r)² = 12²+ r²

36+12r+r² =144 +r²

12r+r²-r²=144-36

12r=108

r= 108/12

r=9

5 0
3 years ago
You know 1000 mg = 1g. Convert 2.5 grams into milligrams. ​
Nuetrik [128]
The answer is 2500 milligrams
7 0
3 years ago
On a team’s opening day, fans in a baseball stadium were asked how many home games they plan to attend this season. The histogra
In-s [12.5K]

The Answer to the first one was 25 not 32

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP MATHS PROBLEM!!!
adoni [48]

Just ask google ot will halp you better but i think its -48

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP!!! QUICK MATH QUESTION!!! :(((
    11·2 answers
  • Which situation could the expression 1/4 ÷ 3 represent?
    9·1 answer
  • Burt's utility function is u(x1; x2) = (x1 + 2)(x2 + 6), where x1 is the number of cookies and x2 is the number of glasses of mi
    13·1 answer
  • The world record for the greatest temperature range recorded in one day occurred in Browning, Montana, in 1916. The temperature
    7·1 answer
  • 3+3/4x= 7/10 do not use decimals in your answer
    13·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • How many ways can a lamp be order if it comes in 12 colors and has a choice of 8 shades
    12·2 answers
  • What is the solution of 3x + 5 = 2x - 7?
    6·2 answers
  • Help Me Please !! THX!
    14·1 answer
  • Which number is prime? 18, 28, 41, 9,
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!