Answer:
Toshi must begin his walk at 11:00 AM in order that he can return by 8:00 PM.
Step-by-step explanation:
Since the Gotemba walking trail up Mount Fuji is about 9km long, and walkers need to return from the 18km walk by 8pm, if Toshi estimates that he can walk up the mountain at 1.5km / h on average, and down at twice that speed , these speeds taking into account meal breaks and rest times, to determine what is the latest time he can begin his walk so that he can return by 8pm the following calculation must be performed:
Climb: 1.5 km / h
Descent: 2 x 1.5 km / h = 3 km / h
Climb: 9 km / 1.5 km / h = 6 hours
Descent: 9km / 3 km / h = 3 hours
Total: 9 hours
8 PM = 20:00
20:00 - 09:00 = 11:00
Thus, Toshi must begin his walk at 11:00 AM in order that he can return by 8:00 PM.
5 cups & 4 teaspoons
? cups & 6 teaspoons
2.5 cups is half of 5
2 is half of 4
you increased the recipe by 1/2
so for 6 teaspoons you will need 7.5 or 7 1/2 cups of flour b/c 5 + 2.5 = 7.5
ANSWER: 7 1/2
Answer:
Step-by-step explanation:
x
=
0
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.