1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
3 years ago
7

In 4 years, your son will be entering college and you would like to help financially. You decide to create a college fund and ma

ke four annual deposits, starting now. In four years, you would like your son to be able to make four annual withdrawals of $7,500 from the fund (at the beginning of each year) that will cover his annual tuition. If the college fund earns 3.6% compounded annually, how much must you deposit at the beginning of each year? Assume tuition remains the same for the four years your son is attending college.
Mathematics
1 answer:
avanturin [10]3 years ago
5 0
The formula you can use for the withdrawals is that of an annuity. You have interest adding to the balance at the same time withdrawals are reducing the balance.

The formula I remember for annuities is
.. A = Pi/(1 -(1 +i)^-n) . . . . . i is the interest for each of the n intervals; A is the withdrawal, P is the initial balance.
This formula works when the withdrawal is at the end of the interval. To find the principal amount required at the time of the first withdrawal, we will compute for 3 withdrawals and then add the 7500 amount of the first withdrawal.
.. 7500 = P*.036/(1 -1.036^-3)
.. 7500 = P*0.357616
.. 7500/0.0347616 = P = 20,972.20
so the college fund balance in 4 years needs to be
.. 20,972.20 +7,500 = 28,472.20

Since the last payment P into the college fund earns interest, its value at the time of the first withdrawal is P*1.036. Each deposit before that earns a year's interest, so the balance in the fund after 4 deposits is
.. B = P*1.036*(1.036^4 -1)/(1.036 -1)
We want this balance to be the above amount, so the deposit (P) is
.. 28,472.20*0.036/(1.036*(1.036^4 -1)) = 6510.62

You must make 4 annual deposits of $6,510.62 starting now.
You might be interested in
Which option is the best example of a financial emergency?
Vesnalui [34]

Sally has to have emergency surgery and will need to pay extra hospital fees.

6 0
3 years ago
Find the distance between the points (6, 4) and (9,8)
Paraphin [41]

Answer:

5.099

Step-by-step explanation:

is it helpful or not,?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution of this system of linear equations? 3y=3/2x+6 1/2y-1/4x=3.
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

No solution

Step-by-step explanation:

Please, separate equations with a comma, or the word "and," or a semicolon.

Next, determine the LCD and multiply both equations by it, so as to elimiinate the fractional coefficients.

3y=3/2x+6 1/2y-1/4x=3

should be written as the system

   3y=(3/2)x+6         Use parentheses around the fraction for clarity

(1/2)y-(1/4)x=3            Same:  use parentheses

The LCDs here are 2 (for the first equation) and 4 (for the second equation).  Multiply the first equation by 2 to eliminate the fractions:

   3y=(3/2)x+6         →   6y = 3x + 12, and

4[ (1/2)y-(1/4)x=3 ]     →   2y  -  x   = 12

Let's use the substitution method to solve this system.  Solve the 2nd equation for x, obtaining x = 2y - 12.  Substitute 2y - 12 for x in the 1st equation 6y = 3x + 12:

6y = 3(2y - 12) + 12, or

6y = 6y - 36 + 12

This reduces to 0 = -24, which is never true.  Thus,

this system has NO solution.

 

5 0
3 years ago
Which number property is illustrated in the Identy ?
zhuklara [117]
The property of this equation is associative property
4 0
2 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I don’t get this at alllllll
    14·1 answer
  • Zach walks dogs for $20 per month per dog. He also has a part-time job that pays $9.70 per hour. Zach’s car payment and insuranc
    13·1 answer
  • Each of the 25 students in Mr. McDonald’s class sold 16 raffle tickets. If each ticket costs $15, how much money did Mr. McDonal
    9·1 answer
  • Jane is making reusable grocery bags and lunch bags she needs 3/4 yard of material to make a grocery bag a lunch bag needs 2/3 o
    9·1 answer
  • If ABCD is a trapezoid what is the value of X
    12·1 answer
  • Find the value of x to the nearest tenth
    14·1 answer
  • How do you find the distance between something. Two points, or distance in general. I'm very confused and I got I ready to do. A
    15·2 answers
  • What is the slope (m) of the line listed below?<br> Y-3=1/2 (x-6)
    13·1 answer
  • PLEASE HELP IM BEGGING YOU PLEASE I also need work shown
    10·1 answer
  • Benjamin’s garden is shaped like a rhombus the area of the garden is 336 ft. The height of the rhombus that represents his garde
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!