1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
3 years ago
14

Suppose you bought 400 shares of stock at an initial price of $53 per share. The stock paid a dividend of $0.58 per share during

the following year, and the share price at the end of the year was $54.
a. What is the capital gains yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
b. What is the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) c. What is the total rate of return on the investment? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
Gekata [30.6K]3 years ago
7 0

Answer:

Explanation:

Capital gains yield is the return investors get if their stocks appreciate in value. In this case , the price increases from $53 to $54

Capital gains yield(CGY) formula = (New price - Old price)/ Old price

CGY = (54-53)/53

= 0.01887 or 1.89%

Dividend yield measure the return from dividend payment on the stock.

It is calculated as follows;

Dividend yield = Dividend / Price

= 0.58/ 53

=0.01094 or 1.09%

Total rate of return = capital gains yield + dividend yield

total return = 0.01887 + 0.01094

= 0.0298 or 2.98%

You might be interested in
If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?
stira [4]
75/1000= $0.075 per unit or variable
3 0
2 years ago
​if an employee feels she is underpaid for the effort she exerts, she will probably:
9966 [12]
Quit or ask for a raise
4 0
3 years ago
Mary signed up and paid $600 for a 6 month ceramics course on June 1st with Choplet Ceramics. As of August 1st, Choplet’s accoun
inessss [21]

Answer:

$200 of revenue, $400 of deferred revenue

Explanation:

The journal entry to record the entry on August 1 is shown below:

Unearned revenue A/c Dr $200

         To Revenue $200

(Being the two-month revenue is recorded)

The computation is shown below:

= Six-month revenue × number of months ÷ total number of months

= $600 × 2 months ÷ 6 months  

= $200

The two months is calculated from June 1 to August 1  

The remaining balance would be transferred to the deferred revenue account

= $600 - $200

= $400

4 0
3 years ago
Use information from the Washington Post article Why We've Been Hugely Underestimating the Overfishing of the Oceans to determin
Anton [14]

Answer:

1. False. The peak of 86 MILLION occurred in the year of 1996 and not in 2001 as per the reports of food and agricultural organisation of UN.

2. True. The given statement is correct from the source.

3. False. As per the research conducted on the basis of catch reconstruction, the catches have been declining due top several reasons.        

4. The last statement is totally correct as verified by the source mentioned.

 

         

3 0
3 years ago
Suppose that the U.S. government decides to charge cola producers a tax. Before the tax, 50 billion cases of cola were sold ever
Georgia [21]

Answer:

U.S. Tax Burden on Cola:

The amount of the tax on a case of cola is $4 per case. Of this amount, the burden that falls on consumers is $1 per case, and the burden that falls on producers is ___$3______ per case.

The effect of the tax on the quantity sold would have been larger if the tax had been levied on consumers.

a. True

b. False

Explanation:

The tax burden on consumers, which is represented by the difference in the price of cola from $5 to $6 per unit is $1 ($6 - $5).  However, the cash received by producers reduced by $3 from $5  to $2.  This shows that the total tax burden on both consumers and producers is $4 ($1 + $3).

This represents a total tax burden of $4 or about 67% based on the new selling price of cola or 80% based on the old selling price of cola.

"The effect of the tax on the quantity sold would have been larger if the tax had been levied on consumers alone.   This because the price of cola would have increased to $9 per unit.  Since the demand for cola in this instance is elastic, this change in price would have caused a more than 80% change in the quantity demanded.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A borrower has applied for a refinance on her property valued at $235,000. She currently has a HELOC with a $47,000 limit and cu
    9·1 answer
  • Process redesign: a. is the fundamental rethinking of business processes. b. is sometimes called process reengineering. c. tries
    9·1 answer
  • Jim (49) and Linda (50) are married and will file a joint return. They have two children, Todd (20) and Traci (15), who both liv
    9·1 answer
  • If a company that is in a 35 % tax bracket invests in assets that increase its depreciation expense by $ 562 per year, its chang
    12·1 answer
  • Having a __________ to give you information and encouragement can contribute to a successful career. [ Choose ] Review your ____
    6·1 answer
  • Kari has been saving money for college for the past four years; she thinks that she is close to her goal amount of $30,000 which
    12·1 answer
  • How does paying the minimum on a credit card hurt?
    5·1 answer
  • Broker Janet just finished a direct e-mailing campaign. How should Janet follow-up on direct e-mail advertising?
    12·1 answer
  • If someone is discriminated by a law based on gender, the burden is on the state to show that the law is substantially related t
    14·2 answers
  • d Corporation purchased a depreciable asset for $840300 on January 1, 2018. The estimated salvage value is $87000, and the estim
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!