1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
3 years ago
10

There are 14 apples in a basket. 5 of these apples are green. The rest of them are red.(

Mathematics
2 answers:
k0ka [10]3 years ago
7 0
If 5 are green, then the red apples will be 14-5 which is 9
Let R represent red and G represent green
A.) ratio of red to all apples=R/all apples
That will be 9/14. Which is 9:14
B.) ratio of red apples to green apples=R/G
That will be 9/5 which is 9:5
Hope that helped. Have a nice day
Lena [83]3 years ago
5 0
You know there are 14 apples in the basket, of those 5 are green. The amount red would be 9. 

a) The ration of red apples to all is= 9:14 

b) Red apples to Green Apples= 9:5 

Hope I helped :) 
You might be interested in
Find the unit rate with the second given unit in the denominator. $57,256 for 586 color printers
Firlakuza [10]
The answer is 9.77 hope this helps
6 0
3 years ago
Complete the conversion. Enter your answer in the box.<br> 8 pt = __ c
Shtirlitz [24]

Answer:

16 cups

Step-by-step explanation:

there are 2 cups in a pint

8x 2= 16

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help its due soon ill give brainlest
WITCHER [35]

Answer:

Rectangle, line segment, or point.

Step-by-step explanation:

If the plane intersects parallel to side, it can for a rectangle.

If the plane was slanted and touched the edge, then it will make a line segment.

If the plane was slanted and touched a corner, it will make a point.

6 0
3 years ago
A
kykrilka [37]

Answer:

One possible answer would be they sold 80 student tickets and 30 adult tickets

Step-by-step explanation:

set up two inequalities, one to show number of tickets that can be sold, and the other is how much money they need to make

5x+10y G than or =  700

x+y L than or = 110

The first inequality shows that each student (x) ticket sells for $5, and each adult (y) ticket sells for $10, and the amound has to be greater or equal to 700.

The second inequality shows that both student and adult tickets sold have to be less than or equal to 110.

First find either x or y, in this case finding y was easier

y is g than or = to 30

This means that they sold at least 30 adult tickets= $300

With y, plug into the inequality x+y L than or = to 110 to find x

x is less than or = to 80

This means that they sold at most 80 student tickets = $400

Hope this helps!

8 0
2 years ago
1. A rectangle is 3/4 as wide as it is long. How
s344n2d4d5 [400]

Answer:

B. 6 inches

Step-by-step explanation:

To find how wide it is, multiply the length by 3/4

8(3/4)

= 6

The width of the rectangle in 6 inches.

So, the correct answer is B. 6 inches

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The difference between a number and 6 is the same as 5 times the sum of the number and 2. What is the number?
    11·1 answer
  • The lakeside tour bus traveled 490 miles on saturday and 225 miles on sunday. About how many more miles did it travel on saturda
    8·2 answers
  • Write five names of 64
    15·1 answer
  • Determine the intercepts of the line 2x+5y=-6?
    14·1 answer
  • The graph is shown for the equation y = –x + 4.
    8·1 answer
  • An 85-foot rope from the top of a tree house to the ground forms a 45 degree angle of elevation from the ground. How high is the
    5·1 answer
  • Solve for z:<br><br>a) 4√7 <br>b) 3√7 <br>c) 51 <br>d) 12
    11·2 answers
  • Harold, the handyman, builds two similar sheds for a farm. The smaller shed is 6 feet tall and weighs 500 pounds. If it takes th
    8·1 answer
  • What is 23 x 33 - 21
    11·1 answer
  • I need help ASAP please and thank you!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!