1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
3 years ago
11

Solve for z:a) 4√7 b) 3√7 c) 51 d) 12

Mathematics
2 answers:
Liula [17]3 years ago
7 0
The correct answer is d
erastova [34]3 years ago
4 0
The answer is d) 12 , i think
You might be interested in
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
2 years ago
Write an expression that is equivalent to (4x+11)+7x
Juliette [100K]

Answer:

Step-by-step explanation:

11x+11

or you could do

11(x+1)

4 0
2 years ago
Which ordered pair makes both inequalities true y x 1 YX?
denis-greek [22]

The ordered pair which makes both inequalities true is (-2, 2).

It is given that inequalities are

y < -x + 1 and y > x

For  y < -x + 1

Substituting every ordered pair,

1) (-3, 5)

⇒ 5 < - (-3) + 1

⇒ 5 < 3 + 1

⇒ 5 < 4 is false

2) (-2, 2)

⇒ 2 < -(-2) + 1

⇒ 2 < 2 + 1

⇒ 2 < 3 is true

3) (-1, -3)

⇒ -3 < - (-1) + 1

⇒ -3 < 1 + 1

⇒ -3 < 2 is true

4) (0, -1)

⇒ -1 < -0 + 1

⇒ -1 < 1 is true

Now , for  y > x

1) (-3, 5)

⇒ 5 > -3 is true

2) (-2, 2)

⇒ 2 > -2 is true

3) (-1, -3)

⇒ -3 > -1 is false

4) (0, -1)

⇒ -1 > 0 is false

Therefore ,the ordered pair which makes both inequalities true is (-2, 2).

To know more about Inequalities here

brainly.com/question/11612965

#SPJ4

5 0
1 year ago
I WILL GIVE YOU BRAINLIEST! PLEASE HURRY IM TIMED.
Sergio [31]
5.6 the answer is obviously
7 0
2 years ago
3. A city is selling tickets for Family
scoray [572]

Answer:

$4650

Step-by-step explanation:

.....................

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A worker at a mill is loading 5-lb bags of flour into boxes to deliver to a local warehouse. Each box holds 12 bags of flour. If
    7·2 answers
  • Ben can make 3 pizzas in an hour how long will it take for him to make 27 pizzas
    9·2 answers
  • Here are some free points!! :)
    10·2 answers
  • Try the numbers 22, 23, 24, 25 in the equation 4/3 = 32/d
    9·1 answer
  • Which number produces a rational number when added to 5/8 ?
    13·1 answer
  • Please solve fast. I will give Brainleist or whatever it’s called
    7·1 answer
  • 1. Which inequality could describe the data set shown below ? { 200,300,400,500} x = 200 x &gt; 200
    7·1 answer
  • Find the measure of the largest angle.
    11·2 answers
  • Solve the simultaneous equations<br> 3x + y = 25<br> 2x – y = 10
    9·1 answer
  • HELP QUICK!! ASAP! I NEED HELP ON THIS EQUATION. I WILL MAKE BRAINLIST ​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!