1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julia-pushkina [17]
2 years ago
6

A

Mathematics
1 answer:
kykrilka [37]2 years ago
8 0

Answer:

One possible answer would be they sold 80 student tickets and 30 adult tickets

Step-by-step explanation:

set up two inequalities, one to show number of tickets that can be sold, and the other is how much money they need to make

5x+10y G than or =  700

x+y L than or = 110

The first inequality shows that each student (x) ticket sells for $5, and each adult (y) ticket sells for $10, and the amound has to be greater or equal to 700.

The second inequality shows that both student and adult tickets sold have to be less than or equal to 110.

First find either x or y, in this case finding y was easier

y is g than or = to 30

This means that they sold at least 30 adult tickets= $300

With y, plug into the inequality x+y L than or = to 110 to find x

x is less than or = to 80

This means that they sold at most 80 student tickets = $400

Hope this helps!

You might be interested in
Please help need answer for a quiz
torisob [31]

Answer:

first one with -1...21

Step-by-step explanation:

only one that follows quadratic formula format

5 0
2 years ago
What is the volume of this cube
JulsSmile [24]
The formula is length*width*height. Your answer is 105 inchesx^{2}
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
X / -3 = 6<br> Pls solve.
soldier1979 [14.2K]

Answer:

-18

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
There are 6 roses, 8 carnations, and 12 tulips. Write the ratio of carnations to all flowers in all three forms (simplify first,
Norma-Jean [14]
Your answer is 8 to 26



the number of carnations is 8 and the total number of flowers is 26. since you said carnations to flowers it is 8 to 26.


here are the 3 ways to write the ratio:

8 to 26 8:26 8/26
3 0
3 years ago
4. HM SENSE-MAKING
meriva

Answer:

15x+55y+20

Step-by-step explanation:

mark me brainlest

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Why is the product of two rational numbers always rational?
    8·1 answer
  • 8) Which square root is NOT a whole number? A) 121 B) 144 C) 169 D) 184
    14·2 answers
  • X^2+13x-30 find the vertex
    14·1 answer
  • Melinda is running in gym class. She has 45 minutes and needs to run 6 miles. Write an inequality to find the amount of time she
    5·1 answer
  • How do you solve this ?
    15·1 answer
  • Bill is playing a game of chance with the following payout. 30% of the time you will lose 20 dollars, 20% of the time you will l
    12·1 answer
  • a rectangular prism measures 3 in by 8 in by 9 in. what is the side length of a cube with the same volume?
    14·1 answer
  • PLS PLS PLS HELP ME ​
    13·2 answers
  • The average cost of 3 books 3:2:5 is $50. How much does each book cost?
    5·1 answer
  • A radioactive isotope has a rate of decay of 84%. that is, every day,
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!