1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikentia [17]
3 years ago
14

3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?

Mathematics
1 answer:
Juliette [100K]3 years ago
6 0
2, 70$ : 3 = 0, 9o $The total cost for each pen 
_____________
You might be interested in
Please help asap. What is the missing statement and reason from the proof?
Musya8 [376]
A vertical angles and Angles 1 & 3
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Susan is celebrating her birthday by going out to eat at five guy's for burgers. If the bill in $40 and she wants to leave a tip
damaskus [11]

Answer:

  $6

Step-by-step explanation:

Susan can easily figure the tip by the following procedure. 10% of the bill is the amount with the decimal point moved one place to the left, so is $4.00. 5% of the bill is half that, or $2.00.

15% of the bill is 10% + 5%, so is $4.00 +2.00 = $6.00. The tip will be $6.00.

7 0
4 years ago
Each angle of an equiangular triangle is what degree angle
Alexandra [31]
An equiangular triangle adds up to 180 so divide that by 3, which is the number of sides, and you get, 60, therefore, each side is 60<span>° angle.</span>
5 0
3 years ago
Which represents the solution set of 5(x+5) &lt;85
Evgesh-ka [11]
You havent added the options
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If it takes 12 minutes to cut a log into 4 pieces, how many minutes will it take to cut a log into 3 pieces?
balu736 [363]

Answer:

9 minutes

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Keith bake 3 cherry pies and 2 apple pies.He wants to share each pie equally among 6 of his neighbors. How much of each type of
    7·1 answer
  • Help help help<br> help help help
    5·1 answer
  • ??????????????helpppp​
    10·1 answer
  • How do I get it (it’s worth 3 marks)
    10·1 answer
  • Simplify<br> -6(-2p^2-3)
    6·1 answer
  • Drag
    5·1 answer
  • A five-question multiple-choice quiz has five choices for each answer. Use the random number table provided, with O's representi
    12·1 answer
  • Find the simple interest earned to the nearest cent for each principal, interest rate, and time. $300, 5%, 2 years
    9·1 answer
  • Somebody please help me with this question!​
    11·1 answer
  • A construction crew lengthened a road. It took 80 days. The graph shows the total length of the road (in kilometers) versus time
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!