The answer is 3 8/9 because you turn it into a mixed number which is 5/3*7/3. Once you multiply you get 35/9. Since it is an improper fraction you turn it into a mixed number by dividing 35/9. In the end, you get 3 8/9 as your final answer.
First write an equation system based on the problem
We can write "<span>Bread and sugar cost 110 together" as
</span>∴ b + s = 110
We can write "<span>bread cost 100 more than sugar" as
</span>∴ b = 100 + s
<span>
Second, solve the equation system by subtitution method
Subtitute b with (100+s) in the first equation, and we'll find the value of s
b + s = 110
(100 + s) + s = 110
100 + 2s = 110
2s = 110 - 100
2s = 10
s = 10/2
s = 5
The cost of the sugar is 5</span>
Answer:
Cost of Material per square foot = $1.7
Step-by-step explanation:
Given:
Length = 24
Width = 12
Height = 6.5
Find:
Cost of Material per square foot
Computation:
TSA of pit = 2[bh + hl] + lb
TSA of pit = 2[(12)(6.5) + (24)(6.5)] + (24)(12)
TSA of pit = 2[78+156] + 288
TSA of pit = 756 square foot
Cost of Material per square foot = 1,285.20 / 756
Cost of Material per square foot = $1.7
Hello!
1/4 is equal to 0.25. Let's divide below.
5/0.25=20
When dividing by fractions, you multiply by the reciprocal. The reciprocal of 1/4 is 4, and 5(4)=20
Therefore, our answer is 20.
I hope this helps!
Answer:
it is 168
Step-by-step explanation: