1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
3 years ago
6

A rope is √250 units long. The rope is cut into two pieces, so that the lengths of the pieces are in the ratio 3:2 . What is the

length of the longer piece expressed in simplest radical form?
Mathematics
2 answers:
AVprozaik [17]3 years ago
7 0

Answer:

Length of longer piece is 15√10 units

Step-by-step explanation:

Firstly we will write √250 in the simplest radical form. i.e.

√250 = 5√10

Now we have a rope of length 5√10 and we have to divide it in ratio 3:2.

Let 3x be the length of the longer piece

and 2x be the length of the smaller piece.

So, the total length of rope is 5x.

Hence, we can write length of longer piece = \dfrac{3x \times 5\sqrt{10}}{5x}

⇒ Length of longer piece = 3 × 5√10

⇒ Length of longer piece = 15√10 units

ExtremeBDS [4]3 years ago
4 0

what we do is, simply split the whole amount by the sum of the ratios and distribute accordingly, so in this case we'll split up √250 by (3+2) and distribute to each ratio, let's do so

\bf \cfrac{\textit{longer piece}}{\textit{shorter piece}}\qquad 3:2\qquad \cfrac{3}{2}\qquad \qquad \cfrac{3\cdot \frac{\sqrt{250}}{3+2}}{2\cdot \frac{\sqrt{250}}{3+2}}\qquad \begin{cases} 250=&5\cdot 5\cdot 10\\ &5^2\cdot 10 \end{cases} \\\\\\ \cfrac{3\cdot \frac{\sqrt{5^2\cdot 10}}{5}}{2\cdot \frac{\sqrt{5^2\cdot 10}}{5}}\implies \cfrac{3\cdot \frac{5\sqrt{10}}{5}}{2\cdot \frac{5\sqrt{10}}{5}}\implies \cfrac{3\sqrt{10}}{2\sqrt{10}}~\hfill \stackrel{\textit{longer piece}}{3\sqrt{10}}

You might be interested in
Jason and his children went into a grocery store and will buy bananas and mangos. Each banana costs $0.90 and each mango costs $
Andrej [43]

Answer:

25 ≥ 0.90b + 2m

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of each banana = $0.90

Cost of each mango = $2

Total amount = $25

Find:

Inequality

Computation:

Assume;

Number of banana = b

Number of mango = m

Total amount ≥ Cost of total banana + Cost of total mango

25 ≥ 0.90b + 2m

8 0
3 years ago
13. What is the result of adding 5.4a + 7.1 and -1.28 - 6.3?
den301095 [7]

Answer:

C. 4.2a + 0.8

Step-by-step explanation:

Given:

The two binomials given for addition are:

5.4a+7.1 and -1.2a-6.3

Now, adding both the binomials, we get:

5.4a+7.1+(-1.2a-6.3)

Distributing the positive sign inside the second binomial, we get:

5.4a+7.1-1.2a-6.3

Now, combining like terms using the commutative property of addition, we get:

(5.4a-1.2a)+(7.1-6.3)

Simplifying the above expression, we get:

(5.4-1.2)a+0.8\\4.2a+0.8

Therefore, the resulting addition of the given binomials is 4.2a+0.8

Hence, option C is the correct answer.

8 0
3 years ago
An expression which combines variables, numbers, and at least one operation.
sveta [45]
An expression which combines variables, numbers and at least one operation is called binomial. Binomial consists of two terms that is separated with at least one operation. Operations may include addition, subtraction, multiplication and division.
7 0
3 years ago
What is the real answer !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Troyanec [42]
Real answer for what??
3 0
3 years ago
Which investment advice would Gayle most likely give to Alex?
Ronch [10]
I would go with B but this is a tricky question. Hopefully i am correct.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -9x - 33 + 17 - 19x simplify
    11·2 answers
  • Which of the following is an equation in slope-intercept form of the line that passes through the given point and with the given
    11·1 answer
  • Which is the better buy; 3 pounds for $8.31 or 5 pound for $12.95
    8·2 answers
  • 1:what is the range of data?
    9·1 answer
  • Kiara's birthday celebration started at 2:00 pm. She spent 46 minutes at the trampoline park, Eating cake and opening presents t
    11·1 answer
  • Which of the following is the same as 8.4 × 10 to the second power?
    14·2 answers
  • At Sara's new job she spent $11.52, $6.48, $5.99, $14.00, and $9.50 on lunch the first week. In the second week, she spent $4 mo
    7·2 answers
  • A piece of land is shaped like a right triangle. Two people start at the right angle of the triangle at the same​ time, and walk
    6·1 answer
  • Juanita says that 3.5[4d - (2) (1.5)] and 2[7d - (5)(1.05)] are equivalent. Is Juanita correct? Explain your reasoning.
    5·1 answer
  • Whats the value of x?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!