1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mekhanik [1.2K]
3 years ago
8

I'm stuck idkdmsjshhdhd

Mathematics
1 answer:
Klio2033 [76]3 years ago
3 0
I hope this helps you



1)


a) 18/50


b) 6.1/3=2


c) 9/2.8/3=3.4=12


2)


1 1/2=1.2+1/2=3/2


3 3/4=3.4+3/4=15/4



if we can 12 muffins with 3/2 cups


how many muffins with 15/4


?.3/2=12.15/4


?=30 muffins


You might be interested in
The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​
Ymorist [56]

Answer:

For every can, it would be $1.25.  1 can= $1.25

Step-by-step explanation:

For every 4 cans, it is $5, 4:5

if you divide both sides by 4. it would 1:1.25

So, for every can, it would be $1.25

8 0
3 years ago
15 POINTS PLEASE HELP!
Nuetrik [128]

Answer:

buddy...u weren't able to attach it properly...

Step-by-step explanation:

u may type it out in the comments...

7 0
3 years ago
Match each equation with the number that makes it true.
Burka [1]
Number 1 is 15 number 2 is 9x3=27 and number 3 is 15 and number 4 is 5x7=35 number number 6 is 5 number 7 is 11 and that is about all i know hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An alloy consists of nickel, zinc, and copper in the ratio 2:7:9.
almond37 [142]
Zinc = 7/18
Divide 4.9 by 7 = 0.7
Multiply by 18 = 12.6

The answer is 12.6 lbs of alloy. Sorry if I'm wrong
6 0
3 years ago
This event is independent, true or false?
Scorpion4ik [409]

Answer:

This event is independent this statement is true because we cannot control the motion of a dice.

Step-by-step explanation:

Hope it will help you :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How will you write 9*9*9*9*9 as an exponential equation?
    5·2 answers
  • Jerry is trying to earn two hundred nine dollars for some new video Games. If he charges forty seven dollars in moves lawn,how m
    15·2 answers
  • Ana baked 82 muffins for her school's bake sale. She put 4 muffins aside for her friends and placed the remaining muffins on pla
    6·1 answer
  • I'm not sure how to do this. HELP
    9·2 answers
  • State the degree of the polynomial -x4
    9·1 answer
  • A student has $30. Berries cost $3 per pound.Which inequality shows n,the possible value for the number of ponds he can buy?
    9·1 answer
  • Write -7/10 as a decimal.
    10·1 answer
  • A number is at random from 1 to 10 find the probability of selecting a multiple of 2​
    12·1 answer
  • Pls help me out with this An exercise club offers three payment plans for aerobics classes. Plan A charges $6 per class plus a o
    11·1 answer
  • Solve the system of equations using substitution.<br> y = -2X +1<br> 4x + 2y = -2
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!