1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
3 years ago
7

How many times larger is 6x10^3 than 2x10^2

Mathematics
1 answer:
Alecsey [184]3 years ago
7 0
30 times greater I hope it helps unlike that other answer...
You might be interested in
Can someone help meee
Natalka [10]
Angle B is also 54° because they are vertically opposite angles.

Now, you do 54+54=108 and then 360-108=252. (The angles should always add up to 360, so remember that) Because angles C and D are also vertically corresponding angles, they add up to 252, and each measure 126°
6 0
3 years ago
Please Help. I need help answering the question attached.
dsp73
the answer is multiply the current term by 2 and add 1 to find the next term.
5 0
3 years ago
Find the common ratio r for the geometric sequence and use r to find the next three terms. Enter your answer to four decimal pla
Juliette [100K]

Answer: The next three terms =2.56, - 1.024 and 0.4096

Step-by-step explanation:

Common Ratio of a Geometric sequence, R is calculated as

=a2/a1 = -40/100=-0.4

or a3/a2=16/ -40 = -0.4

such that the next three terms are

5th term =  -6.4 x -0.4=2.56

6th term= 2.56 x -0.4 =-1.024

7TH term= -1.024 x -0.4=0.4096

8 0
3 years ago
Measure 4 gallons of water using a 3 gallon jar and a 5 gallon jar
vlada-n [284]

Answer

Fill the 5 gallon jug.

Pour the 5 gallon jug into the 3 gallon jug.

Empty the 3 gallon jug and pour the remaining 2 gallons in the 3 gallon jug.

Fill the 5 gallon jug and pour 1 gallon into the 3 gallon jug (remember it will only take one gallon)

Viola the remaining 5 gallon jug will have exactly 4 gallons remaining.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
0.07 divided by 6.65
Kipish [7]

Answer:

0.01052

Step-by-step explanation:

It would take me a million years to show you how to solve it but its long division

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?
    8·2 answers
  • Two sections of a class took the same quiz. Section A had 15 students who had a mean score of 80, and section B had 20 students
    5·2 answers
  • Which will result in a perfect square trinomial?
    9·1 answer
  • How are <8 and <4 related
    10·1 answer
  • 10. George earns $455 per week. He receives a 20% raise. What is George's new weekly salary?
    12·2 answers
  • A yard is equal in length to three feet. The function f(x) takes a measurement
    10·1 answer
  • The number sentence 4x7=(4×3)+(4×4) is an example of what property
    5·1 answer
  • Help me please with my math homework (6th grade)
    10·2 answers
  • How many bases does a rectangular prism have?<br> one<br> two<br> three<br> four
    8·2 answers
  • Translate and solve for x. <br><br><br><br> 2 more than 5 times a number is 22. What is the number?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!