Answer:
x (Falafel) = $5.50
y (Turkey BLT) = $7.50
z (Paninis) = $6.00
Step-by-step explanation:
Step 1: Write out systems of equations
5x + 15y + 20z = 260
8x + 18y + 14z = 263
12x + 16y + 12z = 258
There are multiple ways to solve for this systems of equations. I will use an augmented matrix for this:
Top row: [5 15 20 | 260]
Middle row: [8 18 14 | 263}
Bottom row: [12 16 12 | 258]
We find RREF form of the augmented matrix to find our answers:
Top row: [1 0 0 | 11/2]
Middle row: [0 1 0 | 15/2]
Bottom row: [0 0 1 | 6]
And we have our answer!
Equation=2a+3b=$14
=4a+5b=$24
Multiply the first equation by 4 and the second by 2 to get the value of b....
8a+12b=56 -
8a+10b=48
2b=8
b=$4
If the price of an orange is $4 we can now find the price of an apple by
.................2a+(3*$4)=$14
............2a+12=14........2a=2
a=1
So the cost of an apple is $1 and that of an orange is $4
......Hope it helps you
50 x 2 =100 hours
1267/100= 12.67
$12.67 was raised per hour
Answer:
11.6km/h
Step-by-step explanation:
multiply 30 min by 2 to get to an hour
multiply 5.8 by 2 to get to km per hour