Answer:
25
Step-by-step explanation:
25 25
Answer:
the second choice
Step-by-step explanation:
John bought 18 erasers.
Explanation: He has $6.00
He spends $3.12 on notebooks
Then you do $6.00 - $3.12 and you get $2.88
If it’s ¢16 per eraser and he has no money left over after buying erasers than you would divide $2.88 by $0.16 which turns into 288 divided by 16 which comes out to 18.
Therefor John bought 18 erasers.
Well to solve for x you simply need to multiply both sides of the equation to isolate x, the answer will be x=34. the second question requires bedmas (brackets, exponents, division and multiplication, addition and subtraction)
It will be 224 no matter if you multiply or divide first
We have that
using a graph tool
see the attached figure
the answer is the first option
y<=3x
y>-2x-1