<h2>
Answer:</h2><h2>c = -24</h2><h2 /><h2>Hope this helps!!</h2>
Wouldn't it be -54. Because when you subtract 5-59 you get a negative number... IT WOULD BE FREEZING THERE!!! I HOPE THIS HELPED
--------------------------------------------------
Find Slope :
--------------------------------------------------
y = -2/7x + 9
Slope = -2/7
Perpendicular slope= 7/2
--------------------------------------------------
Find y - intercept :
--------------------------------------------------
y = mx + b
y = 7/2 x + b
At (4, -6)
-6 = 7/2 (4) + b
-6 = 14 + b
b = -6 - 14
b = -20
--------------------------------------------------
Form equation :
--------------------------------------------------
y = mx + b
y = 7/2 x - 20
2y = 7x - 40
--------------------------------------------------
Answer: 2y = 7x - 40
--------------------------------------------------
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
Answer:
blop thats the answer
Step-by-step explanation: