1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
3 years ago
5

Find the unit price for each trail mix. cost is $6.00 and weight 3/4Lb

Mathematics
1 answer:
anastassius [24]3 years ago
6 0
6 × 3/4 = 4 × 6 = 24 / 3 = $8
$8 per pound
You might be interested in
Macy is painting a design that contains two repeating patterns. One pattern repeats every 8 inches. The other repeats every 12 i
spayn [35]

Answer:

8-inch pattern is fully printed 28 times.

12-inch pattern is fully printed 19 times.

Patterns start at the same place 9 times

Step-by-step explanation:

1. 19 feet is 228 inches.

2. 8-inch pattern is fully printed 28 times.

3. 12-inch pattern is fully printed 19 times.

4. 8-inch patterns starts at`0,8,16,24,32,40,48...

5. 12-inch pattern starts at 0,12,24,48...

6. As you see they start at the same place after 24 inches.

7. 228/24=9.5, => They start at the same place 9 times.

3 0
3 years ago
16d + 20c + 5d -7 - 8c - 7d + 3 Evaluate the expression if: d= -3 and c= 4
IrinaK [193]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

d.

16x-3= -48

5x-3= -15

-7x-3= 21

=-42

c.

20x4= 80

-8x4= -32

= 48

-7+3= -4

3 0
2 years ago
Find the following sums. Please help.
34kurt

Answer:

5m-n-4p

4a^2+6x-3

Step-by-step explanation:

3m-4n +7p

-5m +9n -6p

+7m -6n -5p

----------------------

Combine like terms

3m-4n +7p

-5m +9n -6p

+7m -6n -5p

----------------------

(3-5+7)m  +(-4+9-6)n  +(7-6-5)p

5m-n-4p

a^2  -3x +1

a^2   +9x -6

2a^2 +0x +2

----------------------

Combine like terms

a^2  -3x +1

a^2   +9x -6

2a^2 +0x +2

----------------------

(1+1+2)a^2 +(-3+9+0)x +(1-6+2)

4a^2+6x-3

6 0
3 years ago
It takes 80 oz of grass seed to seed 5600 ft? of lawn. At this rate, how much would be needed for 8400 ft of lawn?
yarga [219]
Bgbfbtgfhrbrjrhfbrbthtbtutbit trinity
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help with this maths question!??
tia_tia [17]

Answer:

2.44746×10⁶

Step-by-step explanation:

R=(3.8×10⁵)²/5.9×10⁴

=3.8²×10¹⁰/5.9×10⁴

=1.444×10¹¹/5.9×10⁴

=1.444×10⁷/5.9

=361×10⁷/1475

=2.44746×10⁶

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The flag of a country contains an isosceles triangle.​ (Recall that an isosceles triangle contains two angles with the same​ mea
    9·1 answer
  • "find the third length of the right triangle. give an exact answer and an approximation" HELP PLS
    14·1 answer
  • Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8.
    6·2 answers
  • In a standard normal distribution, what percent of values are less than -0.23?​
    9·1 answer
  • Suppose x and y vary together such that y = 2 x + 11 . Suppose x varies from x = 2 to x = 8.5 .
    11·1 answer
  • Please helpppppp it means a lot it’s due today
    10·1 answer
  • Distribute<br> 5(-4x+6) pls help!!
    5·2 answers
  • Who can help me with these two?!? and can show work plz
    9·1 answer
  • Geneva has a spinner with eight equal parts numbered one thru eight. If Geneva spins the spinner one time, what is the probabili
    9·2 answers
  • The sum of a number divided by 5 and 12 is 16. What is the number?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!