The answer is 846.08
$940 | 100%
$846.08 | 90%
100% -> $940
100 - 10 = 90
100/90 = 1.111
$940/1.111 = $846.08
For this we would just need to divide the cost by the amount of pounds.
$10/5 pounds
=$2/pound
The feed costs $2 per pound. Have a nice day!
Answer:
Pamela = 30
Jiri = 40
Step-by-step explanation:
Two equations needed:
J-10 = P
P+J = 70
Plug and solve:
(J-10) + J = 70
2J - 10 =70
2J = 80
J = 40
40 - 10 = P
P=30
Answer:
C. 7.6<7.67
Step-by-step explanation:
a) 0.04>0.004 is right.
b) 8.2>8.02 is right.
c) 7.6<7.67 is right
d) 0.03>0.003 is right.
5/8÷1/3=5/8×3/1
(multiply by reciprocal instead of dividing)
5/8×3/1=15/8=1.875