1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
3 years ago
7

What are the two consecutive integers and 56

Mathematics
1 answer:
NeTakaya3 years ago
3 0
X=7 and x+1=8 are two consecutive integers.

You might be interested in
A function takes in values of the blank variable called inputs and gives back values of the blank variable called outputs
Irina-Kira [14]
F(3) = 5

where 3 is the input and 5 is the output.
4 0
3 years ago
In August, a grocery store averaged about 620 customers per day. In September, the average number of customers per day at the st
Nadusha1986 [10]
For these types of questions you normally do the new amount - original amount / the original. So 1075-620/620 which gives you 73.39%.
8 0
3 years ago
You add 4 foot section of land to a 6 six foot by 8 foot garden. Find the area of the new garden
Makovka662 [10]
Area = W x L
The area of the new garden depends on how the 4 foot section is added.
If added to the 6 foot side, the 6 foot becomes 10 feet and the area would be 80 sq feet.  
But it is perhaps more likely the 8 foot side was lengthened to 12 feet and the new garden would have an area of 72 sq feet.
7 0
3 years ago
Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas
vodomira [7]

Answer:

1.50

Step-by-step explanation:

6÷4=1.50, 1.50×4= 6.00

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Cho biểu thức : A=(√x+1)/(√x-2) +(2√x)/(√x+2 )+(2+5√x)/(4-x)
kvasek [131]

Answer:

A= (3*X - 6\sqrt{x})/(X-4)

A=(3*2 - 6\sqrt{2})/(2-4)= -3+3\sqrt{2}

A=(3*4 - 6\sqrt{4})/(4-4) Unknown

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Suppose that circles R and S have a central angle measuring 125°. Additionally, circle R has a radius of 2 3 feet and the radius
    6·2 answers
  • Exercise #1: Samantha is buying 5 burgers that cost $7.25 per burger.
    8·1 answer
  • For which value of a are all the solutions of 2(x-5)>3x+a less than or equal 5?
    10·1 answer
  • How do I find the arc made by a given angle and major arc for a certain part of circle and how are they different?
    10·1 answer
  • (4,1) and (-4,1) are they undifined
    6·1 answer
  • Write an equation for the nth term of the geometric sequence. Then find a sub 6
    6·1 answer
  • What does linear mean on a scatter plot
    11·1 answer
  • What is the measure of each angle in the circle?<br><br> 60°. <br> 90°<br> 72°<br> 30°
    13·2 answers
  • Where will the hand of a clock stop if it start at 2 and make 1 by 4 of a Revolution clockwise​
    11·2 answers
  • If i multiply X 3times and add 4 it will be equal to multiply X 2times and add 5. what number is X?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!