Answer:
-18
Step-by-step explanation:
Follow these steps to get your answer!
Divide 36/9 and multiply -6(7)
25 - 5 + 4 - 42
Subtract 25-5
20 + 4 -42
Add 4 to 20.
24-42
Subtract 42 from 24.
-18
Answer:
$0.64
Step-by-step explanation:
Unit price is the cost of a single metre of ribbon
5.12/8=0.64
Answer:
Step-by-step explanation:
y = 9x + 8
y = 7.5x + 16
1.5x = 8
x = 5.3 hours
Answer:
no solution
Step-by-step explanation:
Given the 2 equations
y =
x + 4 → (1)
-
x + y = - 5 → (2)
Substitute y =
x + 4 into (2)
-
x +
x + 4 = - 5 , that is
4 = - 5 ← not possible
This indicates the system has no solution
Answer:
0.8 million
Step-by-step explanation:
0.8 million because the first movie made 1.8 mill iou on and the question is asking how much more the first one made than the second one.