1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mihalych1998 [28]
3 years ago
5

In ΔABC, what is the value of cos B?

Mathematics
2 answers:
vivado [14]3 years ago
6 0

The value of Cos B Is 12/13 ( my birthday :D)

gayaneshka [121]3 years ago
4 0
The value of cos B is 12/13
You might be interested in
Describe the relationship between the two quantities. volume of a cylinder; height
Temka [501]

The volume of a  given cylinder is directly proportional to its height.

When determining the volume of a cylinder, we take;

=   Base Area(BA) of the cylinder * Height of the cylinder

This automatically proves that when the BA and Height of a particular cylinder is high, the results of its volume is also high.

<em>From the above statement, it is very correct to state that the </em><em>Height of a cylinder</em><em> is directly proportional to the </em><em>volume of a cylinder.</em>

<em></em>

It is also correct to state that the BA of a cylinder is directly proportional to the volume.

<u>Consider the image of the cylinder attached.</u>

Assuming we were to calculate the volume of water from different heights of the cylinder, for example;

Height1= 15 cm

Height2=10 cm

Radius=9 cm

V= \pi R^{2} * H

The volume of the different heights will be;

Height1=  \pi *  9^{2} * 15= 3, 818. 57 cm^{2}

Height2=  \pi *  9^{2} * 10= 2, 545. 71 cm^{2}

Hence the bigger height will result to bigger volume.

To find more on volume of cylinder, look into:

brainly.com/question/6204273

#SPJ4      

6 0
1 year ago
Ji Sunn spent $24 at the local farmer’s market. She bought apples that cost $4 per pound and raspberries that cost $6 per pound.
Agata [3.3K]
Guddyfivkgjgufitougufug
3 1
2 years ago
If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?
Masteriza [31]

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

1.20 divided by 24

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the rule y= 3x + 4, find the value of y when xis 2.
Ne4ueva [31]

Step-by-step explanation:

given

y = 3x + 4

y(2) = 3(2) + 4 \\  = 6 + 4 = 10

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the area of a rectangle 3yds by 4/7yds
jasenka [17]

\text{We're trying to find the area of the rectangle}\\\\\text{We know the dimensions are 3 by 4/7}\\\\\text{The formula to find the area of a rectangle is length x width}\\\\\text{Solve for area:}\\\\3\cdot\frac{4}{7}\\\\\text{Multiply the 3 to the numerator}\\\\\frac{12}{7}\\\\\text{Since we can't simply it, we'll leave it as is}\\\\\boxed{\text{Answer:} \frac{12}{7}\,\,yd^2}

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the rational roots of 2x 5 - 11x 4 + 14x 3 - 2x 2 + 12x + 9 = 0.
    10·1 answer
  • How many degrees are in the smaller angle formed by the minute and hour hands on a clock at 12:30? aopa math problem?
    6·1 answer
  • Sec2x= ____. select all that apply
    7·1 answer
  • Can someone help me with both of these questions?
    5·1 answer
  • The parade had 127 floats. Thatis 34 fewer floats than last year. How many floats were in the parade last year?
    13·1 answer
  • A patio is in the shape of a trapezoid. The length of the longer base is 17 feet. The length of the shorter base is two feet les
    7·1 answer
  • Seven more than twice a number is equal to 21. Find all the numbers that make this sentence is true.
    15·1 answer
  • It says to find the value of x is this right?
    14·2 answers
  • 1 yard of fabric costs $3.25. If you need 4.2 yards, how much will it
    10·1 answer
  • Plot triangle ABC with coordinates A(-4,5),B(-1,5),C(-1,1)​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!