9 :
Given,
Perimeter = 88 units
Base = x + 4
Height = x - 6
= > Perimeter of Rectangle = 2( base + height )
= > 88 = 2{ ( x + 4 ) + ( x - 6 ) }
= > 88 / 2 = { x + 4 + x - 6 }
= > 44 = 2x - 2
= > 46 = 2x
= > 46 / 2 = x
= > 23 = x
Therefore,
Length of base = ( x + 4 ) units = ( 23 + 4 ) units = 27 units
Length of height = ( x - 6 ) units = ( 23 - 6 ) units = 17 units
10 :
Given,
First integer = x
Second integer = x + 2
Third Integer = x + 4
Given that the sum of all integers is 36
= > ( x ) + ( x + 2 ) + ( x + 4 ) = 36
= > x + x + 2 + x + 4 = 36
= > 3x + 6 = 36
= > 3x = 30
= > ( 3x ) ÷ ( 3 ) = ( 30 ) ÷ ( 3 )
= > x = 10

Value of first integer = x = 10
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer: V=8/5 or V=1.6 or V=1 ,3/5 / is over i dont know how the write 8
--
5
on here
It could be either, we need more info. How big are each? If it doesn't say, then it's a trick question. Throw Schrodinger's cat at it or something.
Answer:
Step-by-step explanation:
Njhhh