Answer: Light bulbs.
Step-by-step explanation:
Paint Brushes: 29.82 ÷ 14 = $2.13 per brush.
Drywall Screws : 31.84 ÷ 16 = $1.99 per anchor screw.
Light Bulbs: 27.15 ÷ 12 = $2.26 per light bulb.
Sandpaper: 36.54 ÷ 18 = $2.06 per piece of sandpaper.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
180 - 100 = 80
80 = 30 = 110
180 - 110 = 70
The real roots are 3 and -3.
Imaginary roots:-
x - (2 - i) = 0
x = 2 -i is one imaginary root and the other is 2 + i
Answer:
y=5x−83y=x+18 (the question is wrong; it has 2 equal signs)
y+5(3)=15
y+15=15 (multiply 5*3; you get 15)
y= 15-15
y= 0
Answer: 7.5"
Step-by-step explanation:
First, take away the extra 5" on the longer side lengths
40-5-5=30
Then divide by 4 to get the width
30/4=7.5
This works because if you took the 7.5" and added back the 5 inches, it makes 12.5. Then add all 4 sides together, you get 40.
7.5+7.5+12.5+12.5=