9514 1404 393
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
You solve a linear equation by putting the variable on one side of the equal sign and a constant on the other side. Here, variables and constants are on both sides of the equal sign, so you need to separate them.
The basic idea is that you add the opposite of any term you don't want. Whenever you perform any operation (like "add"), <em>you must do it to both sides of the equation</em>.
We observe that x-terms have coefficients of 10 and 9. We choose to add the opposite of 9x to both sides:
10 -9x -5 = 9x -9x +2
x -5 = 2 . . . . simplify
Now, we still have -5 on the left, where we don't want it. So, we add its opposite (+5) to both sides:
x -5 +5 = 2 +5
x = 7 . . . . simplify
The solution is x = 7.
_____
<em>Additional comment</em>
If we were to end up with an x-coefficient other than 1, we would divide both sides of the equation by that coefficient. This will leave the x-term with a coefficient of 1.
The equation x = 180 - (31 + 40) can be used. Because the angles are in a straight line ad straight line equals 180 degrees
Answer:
Step-by-step explanation:
x is the number of students
(x+5) is the number of students and chaperons
$2.50·(x+5) is the amount of money the number of students and chaperons will pay for the trip, and that number should be less or equal than $90 because those are all the money they have
2.50(x+5) ≤ 90 which is the same as 90 ≥ 2.50(x+5)
The inequality "90 greater-than 2.50 (x + 5) "
90 > 2.50(x+5) is an error becase it excludes the possibility that <u>the trip can cost exact $90</u> so we need not just greater than > , yet greater and equal than ≥ sign
90 ≥ 2.50(x+5)
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.