1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
motikmotik
3 years ago
6

What is 9 divided by 2.70 and explain

Mathematics
2 answers:
shusha [124]3 years ago
8 0
3.33 repeating. if you look at it it's 2.70 what I would do is take away the zero for a minute and see how many times 9 goes into 27
Serhud [2]3 years ago
4 0
3.33 _3.33___ 9/2.70
You might be interested in
What two types of asymptotes can you find from a rational function?
emmainna [20.7K]

Hello!


The two types of asymptotes you can find from a rational function are vertical and horizontal asymptotes.


Vertical asymptotes are determined by setting the denominator of a rational function to zero and then by solving for x.


Horizontal asymptotes are determined by:

1. If the degree of the numerator < degree of denominator, then the line, y = 0 is the horizontal asymptote.

2. If the degree of the numerator = degree of denominator, then y = leading coefficient of numerator / leading coefficient of denominator is the horizontal asymptote.

3. If degree of numerator > degree of denominator, then there is an oblique asymptote, but no horizontal asymptote.


Hopefully this makes sense! (I had to bring out my math notes, my handwriting is actually disgusting.)

7 0
3 years ago
F(x) = x^2 +3x-2<br> F(a) = ?<br> find F(x) for the given domain.
Delvig [45]

Answer:

<em>a^2 +3a-2</em>

Step-by-step explanation:

Given the expression:

g(x) =  x^2 +3x-2

We are to find f(a). To get this, we will simply replace x with a in the expression as shown;

g(a) = a^2 +3a-2

<em>hence the required domain is expressed as g(a) = a^2 +3a-2</em>

3 0
3 years ago
A drink costs 3 dollars and a sandwich costs 5 dollars. You buy 10 items (some combination of drinks and sandwiches) and you spe
andrew-mc [135]

See https://web2.0calc.com/questions/can-someone-help-please_7.

7 0
3 years ago
7560 in the ratio 4:5
Margarita [4]

Step-by-step explanation:

Divide 7560 by 9 you get 840. Then you times 840 by 4 you get 3360, Multiply 840 by 5 you get 4200.

3 0
2 years ago
the ohio state fair charges $8 for admission and 5$ for parking. after joey pays for admission and parking he plans to spend all
ASHA 777 [7]

Answer:13+3x=$

$=cost

Step-by-step explanation:

1. Add the starting money price (8$ and 5$)

2.Put x and 3 together.

Example:

13+(3 times 5 )------>13+15=28$

The cost would be 28$

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an equation in standard form for the line that passes through (5, -2) and is perpendicular to 3x-4y=12
    12·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • One car rental company charges $30 per day plus $0.25 per mile driven. A second company charges $40 per day plus $0.10 per mile
    10·1 answer
  • The equation shows the relationship between x and y: y = −9x + 5 What is the slope of the equation? (4 points) a −14 b −9 c −4 d
    8·2 answers
  • How do you simplify [3/5x-14] +[1/5x+18]<br>​
    14·1 answer
  • a 52 foot ladder is set against the side of a house so that it reaches 48 feet. If Jevonte grabs the ladder and pulls it 3 feet
    9·2 answers
  • Can you please answer fast
    11·2 answers
  • arshad's father bought x sweets .(x-4)were eaten by children and 20 were left.how many sweets did his father bring
    8·2 answers
  • The probabilities of a positive response to two government programs from citizens in eight cities are given in the table. What i
    10·1 answer
  • Can y'all help me please​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!