Step-by-step explanation:
the answer to this question is 410.29
sorry if this is wrong
Answer:
5995 hugs
Step-by-step explanation:
This is a combination problem: we want to make groups of two monkeys, where a pair of monkey 1 and 2 is the same pair of monkey 2 and 1 (it is the same hug). So, if the total number of monkeys at the zoo is 110, we have a combination of 110 choose 2:
C(110,2) = 110! / (2! * (110-2)!) = 110 * 109 / 2 = 5995
So the total number of hugs is 5995
Answer:
See explanation
Step-by-step explanation:

Answer:
a) 91.4%
b) 37.6%
c) 26.8%
Step-by-step explanation:
For each of these, we'll get a z-score, then use our calculators to find the area using normalcdf (on TI-84, 2nd->VARS->2)
a) z = (9-6.4) / 1.9 = 1.368
normalcdf(-999,1.368) = .914 = 91.4%
b) z = (7-6.4) / 1.9 = .316
normalcdf(.316,999) = .376 = 37.6%
c) normalcdf(.316,1.368) = .268 = 26.8%
It asks to "Find the unit price in dollars per padlock"
The phrasing "dollars per padlock" is the same as "dollars per 1 padlock"
In other words, the teacher wants to know how much 1 padlock costs.
7 padlocks : $23.80
7/7 padlocks : $23.80/7 .... divide both parts by 7
1 padlock : $3.40
We see that 1 padlock costs $3.40, so the unit cost is $3.40 per padlock