jeff wants to buy a phone card for long distance calls. he can buy a 200-minute card for $10.00 or a 300-minute card for $12.00.
which card is the better value
2 answers:
300 Minute card.
It's 20 mins per $1 for the $10 plan. using the same pricing you would only get 240 mins for $12. So 300 for $12 is the better deal.
200 min / $10.00 = 20 minutes / dollar
<span>300 min / $12.00 = 25 minutes / dollar </span>
<span>The cost of the 300 minute card is cheaper per minute and a better value. </span>
<span>If you don't expect to use more than 200 minutes then save your money and buy the smaller card.</span>
You might be interested in
Exponent rule : a^-b = 1 / a^b
52^-5 =
1 / 52^5 =
1 / (52 * 52 * 52 * 52 * 52)
Answer:
(5,3)
Step-by-step explanation:
Answer:
Donna will have to pay $12.60 for the roast
Step-by-step explanation:
I found this by doing 5.6 × 2.25 and that equals 12.6
pls mark me brainliest
Answer:
3
Step-by-step explanation:
2+1 = 3