1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
4 years ago
13

jeff wants to buy a phone card for long distance calls. he can buy a 200-minute card for $10.00 or a 300-minute card for $12.00.

which card is the better value
Mathematics
2 answers:
anzhelika [568]4 years ago
6 0
300 Minute card.

It's 20 mins per $1 for the $10 plan. using the same pricing you would only get 240 mins for $12. So 300 for $12 is the better deal.
Alenkasestr [34]4 years ago
3 0
200 min / $10.00 = 20 minutes / dollar 

<span>300 min / $12.00 = 25 minutes / dollar </span>

<span>The cost of the 300 minute card is cheaper per minute and a better value. </span>

<span>If you don't expect to use more than 200 minutes then save your money and buy the smaller card.</span>
You might be interested in
In the figure, the horizontal lines are parallel and AB = BC = CD. If LM = 3 Find JM? A. 12 B. 6 C. 3 D. 9
ziro4ka [17]
 A.12 because i had same question
 
<span />
5 0
3 years ago
What is ×=1×=2×=4 ×=6
nikitadnepr [17]

Answer:

X=1

x=2

x=4

x=6

Step-by-step explanation:

You

literally

got

the

answer

yourself

3 0
3 years ago
Oscar is buying 4 new tires for his car. He has $240 budgeted for the tires, but can afford to pay $35 more or less than that am
Pachacha [2.7K]

Given that the dealer sells a dozen tires for $240, every 3-tire set costs $60. There are six 2-tire sets in a dozen. Thus, his total revenue should be $360. The total profit is the difference between the total revenue and the total cost. The answer is therefore, the first choice, $120.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You must calculate the number of sheets of plywood needed for subflooring. Each sheet of plywood measures 4'by 8. The measuremen
snow_lady [41]

Answer:

25 sheets of plywood will be needed

Step-by-step explanation:

Each sheet of plywood measures 4ft*8ft=32ft^{2}.

We have to cover the surface of the house, minus the surface of the hole of the stairs.

Surface _{to cover} = Surface _{house} -Surface _{hole}= (28ft*30ft)-(12ft*4ft)= 840ft^{2}-48ft^{2}=792ft^{2}

To know how many sheets will be needed, we divide the surface to be covered by the surface of each sheet

Sheets_{needed} =\frac{Surface _{house}}{Surface _{sheet}} =\frac{792ft^{2}}{32\frac{ft^{2}}{sheet} } = 24,75 sheets

As we can't buy 0,75 of a sheet, we round it up, i.e. we will need 25 sheets of plywood for subflooring.

8 0
3 years ago
Explain how solving 2x+16=14 different from solving 2x+16=x+14
vladimir2022 [97]
The difference between 2x+16=14 than 2x+16=x+14 is that you would have to solve x in two different ways like finding the first equation another way than to the second equation ( I think ).
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please someone help me with at least two or three or all please guys I need help
    9·2 answers
  • What is the value of x. In circle a bae = dae
    5·2 answers
  • 2. Construct Arguments Macy says that any
    8·1 answer
  • The circle graph shows the most important problems for the
    9·1 answer
  • Kendra placed the numbers: − 3/8, 0.27, −0.3, and 4/6 on the number line. Which of the numbers is furthest from zero? Group of a
    8·2 answers
  • Toni is tossing 2 coins. What is the probability of landing a heads and then landing another heads?
    11·2 answers
  • Kerry has a new phone plan. It works by charging $20 per month and then $0.10 for each minute over 200 minutes.
    11·1 answer
  • Cooper took a math quiz last week. There were 76 problems on the quiz and Cooper answered 75% of them correctly. How many proble
    10·1 answer
  • HELP
    7·1 answer
  • A certain state uses the following progressive
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!