1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notsponge [240]
3 years ago
5

A triangle has two sides of lengths 8and 10 what value could the length of the third side be

Mathematics
1 answer:
Aleks04 [339]3 years ago
8 0

Answer:

\sqrt{164}

Step-by-step explanation:

Pythagorean theorem

8^{2} +10^2=164\\\sqrt{164}\\

You might be interested in
Identify whether the group surveyed was a
tangare [24]

Answer:

sample (a

b)...........

7 0
3 years ago
Select the correct answer.
Semenov [28]

Answer:

The last option: 3 x (7 + 2) = (3 x 7) + (3 x 2)

Step-by-step explanation:

There is addition on the inside, and you are distributing the multiplication from the outside.

3 0
3 years ago
Hello please help i’ll give brainliest if you give a correct answer
Brrunno [24]

Answser:

It's the first one

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
X is 13 units to the left of the zero. -x is ? units to the ? of zero
aniked [119]
-x is 13 units to the right of 0 or -13 units to the left of 0.

Hope this helps :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A student wants to determine whether or not a value in her data is an outlor. She has calculated Q, 4, median 5, and Q, - 10. Wh
daser333 [38]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Although the typing has some typographical issues. We could extract the following:

First quartile (Q1 => 0.25) = 4

Second quartile/median (Q2 => 0.50) = 5

Third quartile (Q3 => 0.75) = 10.

The upper fence (maximum):

       ==>[Q3 + Q1] = 10+4 = 14.

NB: If all our assumed values from the question are correct!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone answer this please? Thanks
    5·1 answer
  • 5x - 4y = 1 <br> 2x + 3y = 5<br> show your work
    13·2 answers
  • The question is in the picture below <br> Please help quickly!!
    8·1 answer
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • Solve for x, 5-x/3=-15
    15·1 answer
  • Write 0.001 as a fraction
    7·2 answers
  • Express 0.2 as a fraction
    6·2 answers
  • What is the mean of the values in the dot plot?<br><br><br><br> Enter your answer in the box.
    12·2 answers
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!
    11·2 answers
  • 8. Which expression is equivalent to
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!