1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
13

There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?

Mathematics
2 answers:
Kitty [74]3 years ago
4 0
16cups=1gallon

1gallon=$4.32

1cup=$4.32/16=$0.27 

Answer= $0.27 or 27 cents per cup
RoseWind [281]3 years ago
4 0
Just divide 4.32 by 16 and that's your answer...

( your answer is .27 cents)
You might be interested in
How do economists measure a nation's standard of living
castortr0y [4]

Answer:

A was not correct for Plato

Step-by-step explanation:

A. by calculating GDP per person - Not correct on Plato

B. by calculating per capita income

C. by calculating average personal income

7 0
3 years ago
How to find the indicated angle of a triangle
Irina-Kira [14]
If there’s a missing side you subtract the two know angles from 180*. Plug the two angles into the formula a+b+c=180*. i hope this helps :)
8 0
3 years ago
Does anybody know thisss?????!!!!!
nataly862011 [7]
There are 12 months in most years.
.. 23%/12 ≈ 1.91667%

_____
The answer shown in your picture is correct to 2 decimal places.
3 0
3 years ago
(Picture included) can someone help me with 6 or 7?
lakkis [162]

2x^2+11x-15 Is the answer to 7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
‼️‼️10 points‼️‼️
My name is Ann [436]

Answer:

The correct answer is B.

Step-by-step explanation:

There is no clear rule regarding the relationship with these numbers. So it is not linear.

Good Luck!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I NEED HELP QUICK! PLEASE
    13·1 answer
  • How do I Find the value of y?
    11·2 answers
  • What is 7.3 trillion in scientific notation?
    5·2 answers
  • -5+9(r+8)<br> pls show me the work
    5·2 answers
  • Which measurement is most accurate to describe the length of a ladybug?
    14·1 answer
  • Please answer this correctly I have to finish the sums today as soon as possible
    8·1 answer
  • (7.NS.la): The initial balance of a savings account was $355. After which transactions
    5·1 answer
  • Please hurry!
    12·1 answer
  • Can someone help me with question
    8·1 answer
  • A sport jacket that cost the retailer$25 is marked up$10. Write as a fraction the mark up compared to the cost
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!