1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DIA [1.3K]
3 years ago
11

I need help with this problem

Mathematics
2 answers:
Setler79 [48]3 years ago
8 0
One angle is 40 degrees and the other is 50 degrees.

A complementary angle is 90 degrees.

As the ratio is 4:5 we can use the equation: 4x+5x=90

Solving it we get:
9x=90
x=10.

So the ratio is 4(10):5(10)

Meaning the two angles are 40 degrees and 50 degrees.

I hope this helps!
(And if you can, could I have brainliest please?)
Sergio039 [100]3 years ago
6 0
The answer is 57765363535366355336
You might be interested in
Which two inequalities can be used to find the solution to this absolute value inequality?
yanalaym [24]

Answer: 3(x+4)<-12 and x+4<4

Step-by-step explanation:

3|x+4| - 5 < 7

5 0
1 year ago
Which expression is equivalent to -3(2m - 1) - n?
aliina [53]

The correct answer is -6m-n+3. You have to simplify the expression.

5 0
2 years ago
Please answer soon (40 Points)
Aleonysh [2.5K]

Answer:

-99g - 54

Step-by-step explanation:

-9*11g = -99g

-9*6= -54

So, it is -99g - 54

Hope this helps!

4 0
2 years ago
Which of the following is equivalent to 7-2( x + 2) &lt;-4 - 3(1 – x)?
suter [353]
The answer is (A) you because the equation is equal to X>2 and answer A is also equal to X>2
6 0
3 years ago
What is the unit rate of $4.20 for 6 muffins
Sergio [31]
Well, you would divide 4.20/6 to find the price of just 1 muffin. 4.20/6 is 0.7, meaning that the price for one muffin is 70 cents.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Y=6x-3<br> y=2x-7<br><br> Solve using substitution please
    7·1 answer
  • Can u show our work for me
    6·1 answer
  • What is the answer to 14×67
    10·1 answer
  • Nick is doing some math exercises on a website called Khon Academy. In Khon Academy, you have to get at least 70%, percent of th
    11·2 answers
  • A package of 48 party favors cost $6.15. What is the cost of 1 party favor is approximately
    15·1 answer
  • One leg of a right triangle has a length of 7m. The other sides have lengths that are consecutive integers. Find these lengths.
    12·1 answer
  • The check issued on 2/24 was for $104.30. True or false ?
    5·1 answer
  • Can someone please help me
    13·2 answers
  • I need help and i also need work shown
    13·1 answer
  • Can someone please help me​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!