1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentina_108 [34]
3 years ago
11

a soda and a hamburger cost $20 at a restaurant. The hamburger costs $10 more than the soda. Find the price of each.

Mathematics
2 answers:
AVprozaik [17]3 years ago
8 0

Answer:

Soda cost $5

Hamburger cost $15

Step-by-step explanation:

Let the price of soda be A and that of hamburger be B

From the question,a soda and hamburger cost $20 at a restaurant.

That’s

A + B = $20

Also,the hamburger costs $10 more than the soda

That’s

B = A + $10

We now have two equations

Equation 1 : A + B = 20

Equation 2: B = A + 10

Now substitute A + 10 for B in equation 1.

We have

A + A + 10= 20

2A + 10 = 20

Subtract 10 from both sides

2A + 10 - 10 = 20 - 10

2A = 10

Divide both sides by 2

A = 10/2

A = 5

A soda cost $5

Now substitute 5 For A in equation 2 to get B

B = 10 + A

B = 10 + 5

B = 15

B = $15

A soda cost $5 while the hamburger cost $15

igomit [66]3 years ago
5 0

Answer:

$10 each

Step-by-step explanation:

Soda + Hamburger = $20

Hamburger = Soda + $10

$20 ÷ 2 items = $10 each

Check: $10 + $10 = $20

You might be interested in
the map distance between A and B is 15 cm the scale of the map is 1 cm is 7 km what is the ground distance​
Afina-wow [57]

Answer:

105 km

Step-by-step explanation:

so, 1 cm on the map is 7 km in real life.

15 cm is 15 times 1 cm

so, the real life distance is 15×7 = 105 km

3 0
2 years ago
What is the product in lowest terms?
Alisiya [41]
-5/12 × 8/13

First, we need to start out by applying the multiplication rule towards fractions. If you haven't learned or don't remember the rules, you can always look up fraction rules. The rule is: a/b × c/d = ac/bd. Basically, we are combining the numerators and both of the denominators.
- \frac{5 \times 8}{12 \times 13}

Second, let's now multiply what we have in the fraction. (5 × 8 = 40) and (12 × 13 = 156). Doing so will create a new fraction for us to use.
-\frac{40}{156}

Third, now obviously, we can simplify the fraction we just got into lower terms. To do that, we have to collect the greatest common factor (GCF) of both the numerator and denominator and list their factors to find the common factor that is the greatest.

Factors of 40: 1, 2, 4, 5, 8, 10, 20, 40
Factors of 156: 1, 2, 3, 4, 6, 12, 13, 26, 39, 52, 78, 156

Out of the listed factors, which of those are the common ones? 1, 2, and 4 are the common factors. Since we are looking for the greatest common factor, it would be 4 since that is the higher number out of the commons. The GCF is 4.

Fourth, we can now divide our numerator (40) and our denominator (156) by the GCF we just found out, which was 4. 
40 \div 4 = 10  \\ 156 \div 4 = 39

Fifth, our last step is to create our new simplified fraction. All we have to do is take our new numerator and denominator to see the fraction. 

Answer in fraction form: \fbox {-10/39}
Answer in decimal form: \fbox {-0.2564}
4 0
2 years ago
Nate has $50 to spend at the grocery store. he fills his shopping cart with items totaling $46. At checkout he will have to pay
Akimi4 [234]

Answer:

yes he can

Step-by-step explanation:

he has to pay total is :   46+46x6%=48.76$

so he can pay that

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is equivalent to the sum of
barxatty [35]
Answer:I think it’s A sorry if it’s wrong.
4 0
2 years ago
I need help with these two problems
erastova [34]
Number 5 is 15.9 kilograms

And number 6 is 6 million cubic feet per minute

You just cross multiply
5 0
2 years ago
Other questions:
  • One number is 18 more than three times another number. The difference in the numbers is 54. Find the numbers
    7·1 answer
  • What is the decimal to show that a person 5 out of 100
    7·2 answers
  • I can’t figure out what math to do for problem #2
    9·1 answer
  • One week, Brooklyn earned $179.30 at her job when she worked for 11 hours. If she is paid the same hourly wage, how many hours w
    8·2 answers
  • 162 water bottles in 9 cases
    11·1 answer
  • How do logarithmic equations relate to exponential equations?
    6·1 answer
  • What is w+ 1/x + 1/y + 1/z if w=20, x=23, y=19, and z=28
    8·1 answer
  • A graph titled Fast Freddy has time (minutes) on the x-axis and Distance (miles) on the y-axis. A line goes through points (0, 0
    9·1 answer
  • Given the function fx) = 5x² - 9x + 18, find f (3).
    9·1 answer
  • Skylar has sphere-shaped toys for her pool that each have a radius of 2 inches. If the toys fill with water, how many cubic inch
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!