1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
10

What's the unit rate $4.80 for 6 cans

Mathematics
1 answer:
natima [27]3 years ago
8 0
If you're looking for the unit rate in this situation, then you're looking for how much each can costs (by itself.) That would mean that we would divide 4.80 by 6 to find how out how much each can costs by itself.

4.80 ÷ 6 = 0.80

Each can costs $0.80
You might be interested in
Please please help me!!!! :)
kifflom [539]

Answer:

Measure of ∠5 is 142°

Step-by-step explanation:

We are given that, Lines L and M are parallel.

As, the third line is intersecting both line L and M.

<em>We know that, 'The opposite angles formed by the intersecting lines are equal'.</em>

Since, the sum of the four angles formed by the third line and M is 360°.

So, we get,

∠1 + ∠6 + ∠7 + 38 = 360°

i.e. 2∠1 + 2×38°  = 360°

i.e. 2∠1 = 360° - 76°

i.e. 2∠1 = 284°

i.e. ∠1 = 142°

Thus, ∠1 = ∠7 = 142°

Since, L and M are parallel.

So, ∠3 = ∠5 = 142°

Hence, we get that measure of ∠5 is 142°.

3 0
3 years ago
7. If a = 3 and b = -1, find the value of 2a - 2b.
Ber [7]

Answer:

hola bolilla cómo andas e bueno ay te gachas

5 0
3 years ago
AB and CD are two chords in a circle intersected in H and Ah=x And HB=8 and CH=4 and HD=7 then x=?
iren [92.7K]
Yeaskjssjdkdkdkskskskksks
4 0
3 years ago
Find the area Hint:Triangle and semi-circle
sergeinik [125]

Answer:

The triangle formula is always base times height divided by 2 I forgot the circle formula

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tina bought some nail polish and lip gloss at the store. The nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube, T
madam [21]
Tina bought 5 bottles of nail polish and 4 tubes of lip gloss. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • sameer usually drinks 3 cups of coffee in the morning. How many liters Of coffee does he drink? Round your answer to the nearest
    5·2 answers
  • Mrs Smith has 12 times as many markers as color pencils the total number of markers and colored pencils is 78 how many markers d
    9·1 answer
  • Graph the function f(x)=-2(x-3)^2+8
    11·1 answer
  • Look at the question
    11·1 answer
  • PLEASE HELP HERES CONTEXT FOR THE WORK PLEASE PLEASE HELP: ROSEMARY HONEY VEGAN BREAD RECIPE
    14·1 answer
  • Can someone help me with this thanks
    12·2 answers
  • To pass a quiz, students need a score of at
    10·2 answers
  • There can be 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • Find the volume of the diameter of 12 M and height of 7M
    13·1 answer
  • PLS ANSWEE!<br><br> B.<br> Two angles that share a common vertex and side. <br><br> Geometry vocab
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!