Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
The inverse of f does NOT exist. The reason why is because the function fails the horizontal line test. Recall that the horizontal line test is a test where you try to see if you can pass a single horizontal line through more than one point on the function curve. If you can get the horizontal line to pass through more than one point, then it fails the test. It's very similar to the vertical line test.
The factors of 15 are 1, 3, 5 and 15. Now, as 1 is neither prime and nor a composite number (1 is not Prime because for a number to be a prime, it should have exact 2 factors i.e. 1 and itself, but 1 has only one factor. Therefore 1 is not prime.)
So the smallest prime factor of 15 is 3.
Hope this helped! :)
Answer:
( -10, 5 )
Step-by-step explanation:
( i used Desmos, you should try it )
:)