1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
3 years ago
10

What effect do my communication skills have on my ability to pursue, obtain and excel at my job?

Business
1 answer:
Roman55 [17]3 years ago
6 0
Depending on what you work at if you are a hard worker you can excel at many things. If you speak 2 languages that can also help you go up. So does your personality
You might be interested in
In ________ teams, there is an expectation of increased productivity and quality of work life because employees are delegated gr
posledela

In self managed teams, there is an expectation of increased productivity and quality of work life because employees are delegated greater authority and granted increased autonomy.

<h3>What is self managed team?</h3>

Self-managed team includes group of people a that work together to render a service or to sell and produce a good.

They do not work under any manage or require managerial supervision.

Therefore, In self managed teams, there is an expectation of increased productivity and quality of work life because employees are delegated greater authority and granted increased autonomy.

Learn more on self managed team

brainly.com/question/7199325

6 0
1 year ago
Decorte Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho
Airida [17]

Answer:

$94.10 per unit

Explanation:

Total direct labor-hours 10,000

Total fixed manufacturing overhead cost $33,000

Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50

Job K332:

Number of units in the job 70

Total direct labor-hours 140

Direct materials $455

Direct labor cost $5,320

total variable overhead = $2.50 x 140 = $350

prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462

total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587

product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit

3 0
2 years ago
7. A decrease in supply will result in which of the following?
Inga [223]

Explanation:

C. Both demand and supply change

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gustavson Corporation uses the direct method to allocate service department costs to operating departments. The company has two
trapecia [35]

Answer:

C) $340,240

Explanation:

                                     Service Department  Operating Department

                                  Administrative Facilities  Assembly Wholesaling

Departmental costs $26,840     $59,400   $183,430   $321,190

Employee time (hours)      4,000       2,000     29,000 15,000

Space occupied - sq ft     2,000       2,000     30,000  6,000

total administrative costs = $26,840

total employee hours = 29,000 + 15,000 = 44,000

administrative cost per employee hour = $26,840 / 44,000 = $0.61

total facilities costs = $59,400

total square feet = 30,000 + 6,000 = 36,000

administrative cost per employee hour = $59,400 / 36,000 = $1.65

total Wholesaling Department cost = $321,190 + ($0.61 x 15,000) + ($1.65 x 6,000) = $321,190 + $9,150 + $9,900 = $340,240

5 0
2 years ago
Reality Entertainment, Inc is a major producer of reality TV programming. The company faces tough competition from three other m
pshichka [43]

Answer: An Oligopoly

Explanation:

An Oligopoly is a market situation where there are few sellers of a product or service and each seller supplies a large percentage of all the products sold in the marketplace.

From the example in the question, we have just four companies in the Reality TV Programming

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Differentiation business strategies are often associated with premium prices. There are, however, reasons why a firm would NOT w
    11·1 answer
  • Any establishment formed to carry on commercial enterprises is a
    10·1 answer
  • Consumer surplus in a market for a product would be equal to​ ________ if the market price was zero.
    6·1 answer
  • You have just won the lottery and will receive $530,000 in one year. You will receive payments for 25 years, and the payments wi
    13·1 answer
  • Teenage workers are assumed to have ________ labor supply, therefore a 5% increase in wage would result in ________ percentage c
    11·1 answer
  • Geithner LLC patented a process it developed in the current year. The patent is expected to create benefits for Geithner over a
    9·1 answer
  • Billie Bradford worked for the Kentucky Department of Community Based Services (DCBS). One of Bradford’s co-workers, Lisa Stande
    9·1 answer
  • A subsidiary ledger:
    11·1 answer
  • Economic efficiency requires that a natural monopoly's price be: Select one: A. equal to marginal cost where it intersects the d
    14·1 answer
  • Determine Cost of Land Four Corners Delivery Company acquired an adjacent lot to construct a new warehouse, paying $32,000 and g
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!