1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
7

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs 0.80. (PLz help and yeett) with steps plz

Mathematics
1 answer:
Zina [86]3 years ago
4 0

Answer:

a) 18 grapefruits

b) 6 grapefruits

Step-by-step explanation:

a) n = 14.4 / 0.80 = 18 grapefruits

b) n = (14.4 / 3) / 0.8 = 6 grapefruits

You might be interested in
Please help me with this logs question!
Temka [501]
no1 is the answer......
6 0
3 years ago
Please need help will give brainliest
Debora [2.8K]

Answer:

18.3 \times 4.25 = 77.775

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you make a triangle with angles 45 degrees, 90 degrees, and 35 degrees?
nata0808 [166]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

To make a triangle the angles have to add up to 180 degrees so 90+45+35=170 degrees not 180.

7 0
2 years ago
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?
maria [59]

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes:  The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

                        ($6.00) / (1 dozen)  =  $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

                 (6.00  $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

             =  (6.00 x 1 / 12)  ($/bagel)

             =        0.5  $/bagel

                 or   $0.50 / bagel .
 
3 0
3 years ago
Use the babylonian method to estimate the square root of 80 to the nearest hundredth
Oksi-84 [34.3K]
6400 hope it workks
square 80 is the answer
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use lagrange multipliers to find the points on the given surface that are closest to the origin. y2 = 64 + xz
    10·1 answer
  • What is the probability that a point chosen inside the larger circle is not in the shaded region?
    8·1 answer
  • What is an algebraic expression that has no like terms and no parentheses is in this form
    5·2 answers
  • Assume each figure shown has the same orientation.
    10·2 answers
  • Write the total money amount.then write the amount as a fraction or mixed number and as a decimal in terms of dollars
    7·1 answer
  • What does a persuasive visual designed to make an argument refer to a. visual rhetoric b. logos c. pathos
    5·2 answers
  • Identify the unit rate in the graph.<br> A) $5.50 <br> B) $11.00 <br> C) $22.00 <br> D) $27.50
    14·1 answer
  • Graph the equations f(x)=-1/9x-3<br> g(x)=5/9x-9
    5·1 answer
  • Someone help me I have have like 5 questions if you answer them all you’ll get brainlest;) 1/5
    5·1 answer
  • Instructions: Find the volume of each figure. Round your answers to the nearest tenth, if necessary.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!