1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bess [88]
3 years ago
5

Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?

Mathematics
1 answer:
Rus_ich [418]3 years ago
4 0
2.50 dollars
You have to divide 22.5 by 9.
You might be interested in
PLEASE PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINALSIT
Virty [35]

Answer:

$33 for 11 packs of paper

6 0
3 years ago
find the slooe word problem. A friend gifts you a pet rock collection. You decide to grow the collection by 10 pet rocks every m
babymother [125]
I disagree with the student because the slope is the rate of change. The slope would be 10 because the rocks are increasing by 10 every month.
8 0
2 years ago
Factor 2x+4 (Please and Thanks)
lara31 [8.8K]
2 is common factor
2x=2(x)
4=2(2)

ab+ac=a(b+c)
2(x)+2(2)=2(x+2)
6 0
3 years ago
Find the slope of the line through p(-9,-3) and q(-5,-15)
irina [24]
Slope = (-3 - (-15))/(-9 - (-5)) = - 12/4 = -3
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains​ pennies, nickels,​ dimes, and quarters. There are 50 coins in all. Of the​ coins, 10​% are pennies and 36​% are
adell [148]
If my calculations are correct it’s $6.80
3 0
3 years ago
Other questions:
  • kendra needs 1/3 cup of nuts for a cake she ia baking .if she had 8 cups of nuts how many cakes could she make
    14·1 answer
  • Can someone help me
    15·1 answer
  • Is 100,60,50 a right triangle
    14·1 answer
  • If 5 cans of dog food are 7.75'what is the cost of 20cans
    11·2 answers
  • A boat that is out in sea is 400m from the bottom of a cliff. A lighthouse is at the top of the cliff. The lighthouse is 52m tal
    11·1 answer
  • What is 9/3 - 3/4 as a fraction
    9·2 answers
  • Pls help with 7 and 8 pls thanks
    8·1 answer
  • You buy 5 pounds of pears for $40. What is the cost of 8 pounds of pears?
    7·2 answers
  • 5 = 4a - 7<br> 3 - 8c = 35<br> -1/2x -7 = -11<br> Solve this please.
    9·1 answer
  • 5. A video game console at Games Galore
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!