1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
2 years ago
11

Is B.) 8 the right answer to 2(4x - 6) = 6x - 4?

Mathematics
1 answer:
gizmo_the_mogwai [7]2 years ago
4 0

hello

8 the  no right answer to 2(4x - 6) = 6x - 4

because : 2(4(8)-6) = 6(8)-4

               2(26) = 48-4

               52 =44


You might be interested in
Let f(x) =-2x-7 and g(x)=-4x+3 find (f•g)(-5)
Ierofanga [76]
F(-5) x g(-5)

f(-5) = -2(-5) - 7
f(-5) = 10 - 7
f(-5) = 3

g(-5) = -4(-5) + 3
g(-5) = 20 + 3
g(-5) = 23

f(-5) x g(-5) = 3 x 23 = 69

Your answer is 69
4 0
3 years ago
How do I solve 3/4 =60% over 100
zepelin [54]
3/4 is 75% so the answer is 75% out of 100

Hope that helps!:)
5 0
3 years ago
PLEASE HELP!! brainliest if correct!!
Sonja [21]
Graph #1: No
Graph #2: Yes
Graph #3: No
Graph #4: No
Graph #5: No
Graph #6: Yes

Reasoning:

The vertical line test is a test that determines wether a graph is a function or a relation. The vertical line test shows that if you construct a vertical line through any point on the graph, then the vertical line should only intercept the graph once for it to be a function.
6 0
2 years ago
HELP!!
Crazy boy [7]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

45 divided by 9 is 5. So you multiply 4 times 5. Which equals 20. So 20 plus 45 is 65. Hope you understand it.

5 0
3 years ago
Estimate the value to 19.7 / 0.0485​
Vlad [161]
Estimation :

20/0.05 = 400
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the volume to the nearest cubic inch of a cone whose radius are 12 inch and whose height is 15 inch ?
    10·1 answer
  • The swimming pool and the floor of your gym are similar in size. The pool is 75 feet long by 60 feet wide. What are possible dim
    8·1 answer
  • Mr miller works 7 hours a day monday through friday how many hours does he work in two weeks
    5·2 answers
  • How many times does 50,000 go into 37,000,000
    13·1 answer
  • (10. 2x+16=5x-17 find qs<br>​
    15·1 answer
  • There are 36 students playing tag at recess.This is 6 times as many are playing hopscotch.Which model shows this compat
    6·1 answer
  • What is the unit rate of 5 packs of gum for 1$?
    9·1 answer
  • Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?
    15·1 answer
  • Jacks mother gave him 50 chocolates to give to his friends at his birthday party. He gave 3 chocolates to each of his friends an
    10·2 answers
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!