1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
3 years ago
5

The equation is equivalent to u = rst. True/ False

Mathematics
1 answer:
Jlenok [28]3 years ago
7 0

The equation r = u/st is equivalent to u = rst .

True

You might be interested in
An equation with a 9 as a result
Lyrx [107]
3x+3=9
x=2
that way the answer is 9
5 0
3 years ago
The drama club is selling tickets to the play to raise money for the shows expenses. Each student ticket sales for five dollars
djyliett [7]

Answer:

45 student tickets and 30 adult tickets

Step-by-step explanation:

You can check your work by plugging both answers into both of the original equations. :)

8 0
2 years ago
Can soneone help me with these basic vector math problems?!
sergij07 [2.7K]

Answer:

Yes you are right on both.

Step-by-step explanation:

Plz make brainliest

6 0
3 years ago
Plz help I will mark you brainlist plz help ​
cricket20 [7]

2- 11

3- each hour she gets 8.75

4- .80

5- 3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me now plz
sergey [27]

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

The right side is a right triangle

The base is 1/2 of the bottom or 5

The height is x and the hypotenuse is 13

We can use the Pythagorean theorem

a^2 +b^2 = c^2

5^2 +x^2=13^2

25+x^2 = 169

Subtract 25 from each side

25-25+x^2 = 169-26

x^2 =144

Take the square root of each side

sqrt(x^2) = sqrt(144)

x= 12

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I find the sum of the numbers as the product of their GCF and another sum
    5·1 answer
  • Compare 5.7145... and √29.
    7·1 answer
  • 1) If the endpoints of the diameter of a circle are (9, 4) and (5, 2), what is the standard form equation of the circle?
    8·1 answer
  • A shoe sales associate earned $300 in August. In September she earned 8% more than she did in August. How much did she earn in S
    12·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Hey I need help on this question not getting it, if one of you could please help me it would mean alot! Thank you!!
    7·1 answer
  • The quotient of a number and 0.004 is 60. Find the number​
    7·1 answer
  • Solve for the missing side length<br><br> Need help please
    6·2 answers
  • 15) Using point-slope form, write the equation to a line
    8·1 answer
  • 3 siblings reported how long they worked out at the gym. Write the names of the siblings from shortest to longest time.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!