1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
3 years ago
12

2. When Mrs. Romano was pricing cans of tomato sauce, she noticed the following prices.

Mathematics
1 answer:
yan [13]3 years ago
4 0

Answer:

28 oz can is the better deal.

Step-by-step explanation:

In order to compare the two, we need to find the unit rate for each can. In this case, the unit rate will be in dollars per oz.

For the 28 oz can,

unit rate = $1.89 ÷ 28 = $0.675 / oz

For the 32 oz can

unit rate = $2.95 ÷ 32 = $0.922 / oz

comparing the unit rates, we can see that the unit rate for the 28 oz can is lower (i.e it costs less per oz for the 28 oz can compared to the 32 oz can)

Hence the 28 oz can is the better deal.

You might be interested in
How would you use a number line to round 16800 to the nearest ten thousand?
allsm [11]

Well you'd see if it's closer to 10000 or 20000.

In this case it would round to 20000.

4 0
3 years ago
Thomas has graphed the function y = 7x – 10 on a coordinate plane.
Alik [6]

Answer: C.It has a negative association

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will someone help me work through this problem, please
Ainat [17]

Step-by-step explanation:

Radius (r) = 2 ft

V = 4/3 × 22/7 × (2)³

= 4/3 × 22/7 × 8

= 33.52 ft³

6 0
3 years ago
What is the value of X?
Bad White [126]
X=12sin(60). X=10.3923...X=6rad3
5 0
3 years ago
Fill in the blanks to complete the following statements about the line that can be described by the equation y= -3x - 7
Vadim26 [7]

Answer:

the answer is the initial value (y - coordinate of the y- intercept

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Hiro and his co-workers had lunch at a restaurant near their work. An 18% tip on their bill was $10.08. How much was the bill, n
    15·1 answer
  • What is the ratio of 36 to 20 in simplest form?
    10·2 answers
  • What is the range of the relation? <br> {(1, 2), (2, 4), (3, 2), (4, 4)}
    5·1 answer
  • Wren recorded an outside temperature of -2 Fahrenheit at 8 a.m. When she checked the temperature again, it was 4 Fahrenheit at 1
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7Bb%5E%7B6%7D%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt{b^{6}}" alt="\sqrt{b^{6}}" align="absm
    12·1 answer
  • I need help with this can anyone give me the answer
    5·1 answer
  • A 100 pound person on Earth would weigh about 4x4x4x4 pounds on Jupiter. Evaluate the expression to determine how much a 100 pou
    5·2 answers
  • ( In the PDF sorry I cant copy and paste it :( ) <br><br><br> It's ON Graphing Inequalities
    9·1 answer
  • How much would you pay for a boat that costs $35,000 if you buy it on
    5·1 answer
  • Can someone please help me with this question
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!