1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pachacha [2.7K]
3 years ago
13

The equation i need help with in math is x-7=-13, i need a step by step anwser

Mathematics
1 answer:
vladimir2022 [97]3 years ago
6 0

If x - 7 = -13, we need to get x by itself to solve this equation. To get x by itself, we can add 7 to each side (that way x will be by itself, and only on one side of the equation).


x - 7 + 7 = -13 + 7


We can add 7 to each side without changing the quantity because we do it to BOTH sides.


x = -13 + 7


Since -13 + 7 is -6,


x = -6

You might be interested in
A store sells 6 T-shirts for $58.08. What is the unit cost per T-shirt?
Semmy [17]

Answer:

$9.68

Step-by-step explanation:

Divide 58.08 / 6 and you get 9.68, this is 1st grade math (:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can -5 be the base of an exponential function?
sleet_krkn [62]
No, because negative base sometimes results in non-real or imaginary value.

5 0
4 years ago
Maria has 180 pieces of chocolate candy and 144 pieces of fruity candy. She wants to give each child the same amount of candy so
ValentinkaMS [17]
144, cause each child gets a chocolate and a fruit candy
7 0
3 years ago
Help please!
sineoko [7]


add all the prices, and get 30. then divide by 11. the answer is 2.7272727% (27%)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I find h, I see two triangles but idk what to do with them
julsineya [31]

Answer:

h = 8 feet

Step-by-step explanation:

see attached

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Calculate the amount and compound interest on Rs 5000 compounded annually or 2 years 6 months at the rate of 10% per annum.
    14·1 answer
  • Find the area of the shape
    8·2 answers
  • Greg purchased a set of tires for $208.32. How much did he pay per tire? ​
    6·2 answers
  • Josie noticed that 1/2 of a magazine’s pages were ads. If 1/3 of the ads were for food and 2/5 were for computers, what fraction
    9·1 answer
  • Troy and Jared are eating carrots if they each can eat two carrots in 3 minutes how long will it take the two of them to eat 18
    14·2 answers
  • A rental car company has found that, on average, each customer drives 136 miles per day in a rental car. For each customer, the
    8·1 answer
  • What value of x makes the equation true?<br><br> 16 + (18 + 10) = (x + 18) +1<br><br> x =
    8·2 answers
  • NEED HELP ASAP!!! Which of the following shows the prime factorization of 72 using exponential notation?
    9·1 answer
  • Which graph represents the inequality x greater-than 6?
    7·2 answers
  • Find area and perimeter
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!