1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
3 years ago
14

the value of peters house has risen 20% a year for the last 3 years. if the value of peters home 3 years ago was $120,000.00, wh

at is the value now ?
Mathematics
2 answers:
Artyom0805 [142]3 years ago
7 0

Answer:

43200000

Step-by-step explanation:

120,000,00 x (1+20%) x 3 = 43200000

gulaghasi [49]3 years ago
3 0

Answer:

peter is able to sell a hand-carved statue for $670.00 which was 35% profit Jimover his cost

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the slope of the line passing through the points (-1,-7) and (-9, -2) ?​
Dominik [7]
The equation for slope is:
(y2 - y1) / (x2 - x1)

-2 -(-7) = 5
-9 -(-1) = -8

Slope of the line:

5/-8 or -5/8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The short sides of a rectangle are 2 inches. The long sides of the same rectangle are three less than a certain number of inches
Georgia [21]
So the “certain number” will be S.
Since 2width + 2length, the first part would be 2 times 2 which is 4
The length is S - 3
We then have to multiply this by 2
So it is 2(S-3) which is 2S-6
So the answer is 4+2S-6 which is 2S-2
8 0
4 years ago
Factor 48m + 42n to identify the equivalent expressions
Ksenya-84 [330]

The equivalent expressions are 2(24m + 21n) and 3(16m + 14n) and 6(8m + 7n)

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, we have to factor the given expression

<em><u>Given expression is:</u></em>

48m + 42n

The equivalent expressions can be found by factoring out the common factors of 48 and 42

<em><u>Let us first find the factors of 48 and 42</u></em>

The factors of 42 are: 1, 2, 3, 6, 7, 14, 21, 42

The factors of 48 are: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 48

Thus the common factors are: 1, 2, 3, 6

Let us factor out 2 from given expression

48m + 42n = 2(24m+21n)

Now factor out 3 from given expression

48m + 42n = 3(16m + 14n)

Now factor out 6 from given expression

48m+42n=6(8m + 7n)

Thus the equivalent expressions are 2(24m + 21n) and 3(16m + 14n) and 6(8m + 7n)

7 0
3 years ago
Jen picked 3/4 of a gallon of strawberries in half an hour.If she keeps picking strawberries at the same time, how many gallons
MrRa [10]

Answer:

Number of gallons of strawberries will she have picked in 2 hours is, 3

Step-by-step explanation:

Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity of 1, such as 4 feet per second or 6 miles per hour, they are called unit rates.

Given the statement: Jen picked 3/4 of a gallon of strawberries in half an hour.

⇒ In \frac{1}{2} hour Jen picked  \frac{3}{4} gallon of strawberries.

Unit rate per hour = \frac{\frac{3}{4} }{\frac{1}{2}} =\frac{3}{4} \times \frac{2}{1} = \frac{6}{4} = \frac{3}{2}

To find the number of gallons will she have picked in 2 hours.

Number of gallons = unit rate per hours \times 2

                                      =\frac{3}{2} \times 2 = 3

Therefore, the number of gallons will she have picked in 2 hours is, 3

6 0
3 years ago
In the equation shown below what is the "a"value? <br><br> y= 2x2square +4x -9
Marat540 [252]

Answer:

The "a" value is 2x^2

Step-by-step explanation:

This is because it is the first part of the equation. The parts of the equation are given the values a, b, and c based on their position in the equation.

If this answer is correct, please make me Brainliest!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • the ratio of the number of adults to the number of students at the prom has to be 1:10. Last year there were 477 more students t
    9·1 answer
  • A cafeteria sells 30 drinks every 15 minutes.predict how many drinks the cafeteria sells every hour
    15·2 answers
  • Someone plzz give me the answers to any of this I have a hard time doing this
    6·1 answer
  • What is the difference between a relation and a function(will upvote)
    14·1 answer
  • If Walgreens sells 4 candy bars for $2.00, what is the cost of 1 candy bar?
    14·1 answer
  • Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • Multiplying Polynomials Distributive property<br> 4a^2(a^5-2a^4+a)
    9·1 answer
  • Use the drawing below to answer the questions that follow.
    6·2 answers
  • PLease help me in my maths homework I dont really understand it. Calculate the area of the trapezium CDEF
    12·1 answer
  • Question 1 of 10<br> Solve 10x+16 ≥ 6x+ 20.<br> O A. x29<br> OB. x≤ 1<br> OC. x2 1<br> OD. x≤ 9
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!