1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arlecino [84]
3 years ago
14

Find the measure of each interior angle of the regular polygon​

Mathematics
1 answer:
lukranit [14]3 years ago
5 0

Answer:

140 deg

Step-by-step explanation:

The sum of the measures of the interior angles of an n-gon is

(n - 2)180

In a 9-gon, there are 9 sides, so n = 9.

The sum of the measures of the interior angles of a 9-gon is

(n - 2)180 =

= (9 - 2)(180)

= 7(180)

= 1260

A regular polygon has congruent interior angles. A 9-gon has 9 congruent interior angles. The measure of each interior angle is the sum of the measures of the interior angles divided by the number of angles.

1260/9 = 140

You might be interested in
What is 4 yards and 2 feet multiplied by 3
lesantik [10]

Answer:

12 yds and 6 feet, aka 42 feet.

Step-by-step explanation:

You multiply everything by 3. Then you convert yards to feet, then add everything together.

5 0
2 years ago
X∞n=0<br> (2<br> n + 1)<br> x<br> 2<br> n
Black_prince [1.1K]

Answer:3

If x=0 or x=1 it is trivial, so 0<x<1. Define a=1−x2, then 0<a<1.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
PLS HELP!!
timofeeve [1]

Answer:

omg i have that exact same promblem i would say its the frist one but im not 100% sure

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The distance from Michaels house to his Granma house is 84 miles round trip . If Michael visits his granma 9 times each year how
kvv77 [185]

Answer:

Michael travels a total of 756 miles each year.

Step-by-step explanation:

If you want the total number of miles he travels(to and from the house combined), just multiply 84 by 9.

84 x 9 = 756

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food indollars per pound?
Kipish [7]

Answer:

2.25 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of pounds

11.25 dollars / 5 pounds

2.25 dollars per pound

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with this
    12·1 answer
  • What is the value of y in the equation 1/8• y=4
    7·2 answers
  • What's the formula to find the width
    5·2 answers
  • What is the area of rectangle DEFG shown below.
    10·1 answer
  • What are the next four multiples of the fraction 7/12
    11·2 answers
  • In a box of 720 pens,40% of the pens are blue. how many blue pens are there in the box?
    5·2 answers
  • The principal has a budget of $225 and expects at least 16 people to attend.
    9·2 answers
  • Find the surface area of this triangular prism.
    14·1 answer
  • Write an<br> explicit formula for An, the nth term of the sequence 35, 42, 49, ....
    15·1 answer
  • The value of 30 is between which two integers
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!