1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
3 years ago
8

A laundromat owner bought eleven new washing machines and eight new dryers. He paid the same amount for a dryer as for a washer.

His final cost was $10,450. What was the cost per machine?
Mathematics
2 answers:
Alik [6]3 years ago
5 0

eeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeee eeee eeeeeeeeee hi

Tatiana [17]3 years ago
4 0

Answer:

550

Step-by-step explanation:

10450 / 11 = 550

You might be interested in
What is 27,202+3,489
Sidana [21]

Answer:

30691

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
20. Find the slope of the line graphed below.
seraphim [82]
I don’t see a graph....
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sam and Jeremy have ages that are consecutive odd integers. The product of their ages is 783, which equation could be used to fi
stepladder [879]
(2x+1)=Jeremy´s age
(2x+3)=Sam´s age.
we suggest this equation:
(2x+1)(2x+3)=783
4x²+6x+2x+3=783
4x²+8x-780=0
x²+2x-195=0

We solve this quadratic equation:
x=[-2⁺₋√(4-4*1*(-195))]/2=(-2⁺₋28)/2

x₁=(-2-28)/2=-15 this solution is not valid.
x₂=(-2+28)/2=13

Jeremy´s age=2x+1=2*13+1=27
Sam´s age=2x+3=2*13+3=29



7 0
3 years ago
In the diagram, the length of Line segment Y Z is twice the length of Line segment A Z. Triangle X Y Z is shown. Angle X Y Z is
Anestetic [448]

Answer

The answer is A

Step-by-step explanation:

The answer is A

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A jelly bean factory packaged 913 special ordered bags last Tuesday. The shift manager randomly picked seven bags to count the n
hoa [83]

Answer:

I think the answer is 1/5

Step-by-step explanation:

Add up the total number of jellybeans, 20 + 45 + 30 + 5 = 100.  

Divide the number of watermelon jellybeans by the total: 20/100 and reduce the fraction to 1/5.

Hope this help you! :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • PLEASE HELP RIGHT AWAY
    7·1 answer
  • mary lou is twice geoge's and kate is two years younger than george the sum of all of their ages is 46 how old is everyone​
    8·2 answers
  • An oil exploration company currently has two active projects, one in asia and the other in europe. let a be the event that the a
    5·1 answer
  • The cell phone bill recorded that Jeremiah sent 532 text messages last week. On average
    10·2 answers
  • Tara has 3 over 4 cup of ice cream. How many 1 over 5 -cup servings are in 3 over 4 cup of ice cream?
    11·1 answer
  • Pls solve this for me :(
    13·1 answer
  • Find the number that is 27 greater than twice the opposite of itself.​
    8·1 answer
  • John and Ariana bought school supplies. John spent $11.00 on 5 notebooks and 7 pens. Ariana spent $7.00 on 4 notebooks and 2 pen
    14·1 answer
  • Kip is using a recipe that calls for 1/4 cup of lemon juice. He has a 6-fluid- ounce bottle of lemon juice. There are 8 fluid ou
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!