Answer:
3/16
Step-by-step explanation:
1. you convert 1/4 into 16ths and you get 4/16
2. 4/16 - 1/16= 3/16
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
Fraction form- 2/5
Decimal form- 0.4
Step-by-step explanation:
Distribute.
Have a good day!
15/x = 5/11
5x = 165
x = 33