1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
14

If i drive at a constant rate and go 100 miles in 2 hours, write an equation that could represent the number of miles, m, per ho

ur, h.
Mathematics
1 answer:
Ipatiy [6.2K]3 years ago
5 0
100 miles ............... 2 hours
    x miles ................1 hour

x = 100 m / 2 h = 50 m / h
You might be interested in
Which of the following is another way to express the equation 8 - (-d) = 43?
Alecsey [184]
8 - (-d) = 43
8 + d = 43 <==
7 0
2 years ago
Write 20 as a product of prime factors.
Aliun [14]

Answer:

1, 2, 4, 5, 10

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The equation f = v + at represents the final velocity of an object, f, with an initial velocity, v, and an acceleration rate, a,
Elenna [48]

Answer:

(f-v)/a = t

Step-by-step explanation:

f = v + at

Subtract v from each side

f-v = v-v + at

f-v = at

Divide each side by a

(f-v)/a = at/a

(f-v)/a = t

4 0
2 years ago
What is the rational number equivalent to 3 point 12 with a bar over 12?
slamgirl [31]
\frac{12}{100}=0.12

To get the 0.12 to repeat, the trick is to subtract 1 from the denominator

\frac{12}{99}=0.12121212...

Then reduce the fraction.

\frac{12}{99}={4}{33}

now add the 3 to get

3.12121212.... = 3\frac{4}{33}
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sixth grade class is going to the local art musem's dinoaurexhibit. There was 52 students in the class. The total cost of th
Alinara [238K]
They would be $7 each keep up the good work my guy
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of the product (3 - 2i) (3 +2i)?<br> O 5<br> 9 + 4;<br> 9 – 4;
    12·1 answer
  • What is the product of 5x + 3 and 8x2 – 2x + 5? A) 40x3 + 14x2 – 19x – 15 B) 40x3 + 14x2 – 31x – 15 C) 40x3 + 34x2 + 31x + 15 D)
    8·2 answers
  • Use the distributive property to write an expression equivalent to 5×(3+4)​
    8·1 answer
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • There are 16 girls and 20 boys who want to play basketball. If each team must have the same number of girls and boys on it, how
    12·1 answer
  • Write an equation for the description.<br><br> A number x increased by 16 is 108.
    10·1 answer
  • Multiply.<br> 12x^4 (−5/6x^3y^2) <br> Enter your answer in the box.
    5·1 answer
  • What is 1/10 of 60000
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP THANK YOUUUU
    9·2 answers
  • Please help!! im very confused
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!