1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
9

-7/9y - 4 = 2/3y + 9

Mathematics
1 answer:
finlep [7]3 years ago
4 0

For this case we must simplify the following equation:

- \frac {7} {9} y-4 = \frac {2} {3}y + 9

We subtract \frac {2} {3}yon both sides of the equation:

- \frac {7} {9} y- \frac {2} {3} y-4 = 9

Equal signs are added and the same sign is placed:

\frac {-21-18} {27}y-4 = 9\\\frac {-39} {27}y-4 = 9\\- \frac {13} {9}y-4 = 9

We add 4 to both sides of the equation:

- \frac {13} {9} y = 9 + 4\\- \frac {13} {9} y = 13

We multiply by 9 on both sides of the equation:

-13y = 117

We divide between 13 on both sides of the equation:

-y = \frac {117} {13}\\-y = 9

We multiply by -1 on both sides of the equation:

y = -9

ANswer:

y = -9

You might be interested in
Given a rectangular prism with width and height = 4x and length = 10x-6. The expression for the surface area of the rectangular
777dan777 [17]

3

is the simplify expression

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
20 points pls help no links
aniked [119]

Answer:

(-15, 13)

Step-by-step explanation:

-3(8x + 9y = -3)

4( 6x + 7y = 1)

-24x - 27y = 9

24x + 28y = 4 (add both equations)

y = 13

6x + 7*13= 1

6x + 91= 1

6x = 1 -91

x = -91/6

x = -15

3 0
3 years ago
4) Allison practices her violin for at least 12 hours per week. She practices for three fourths of an hour each
zaharov [31]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

So, she practices 12 hrs per week, and already has practiced 3 hrs this week.

This means she has 9 hrs left to practice.

3/4 of an hour is one session, so to find out the number of sessions she needs, you have to do (9 hours)/(one session)

which is basically 9 / ( 3/4)

\frac{9}{3/4}=\frac{9}{1} / \frac{3}{4}  = \frac{9}{1} * \frac{4}{3} = \frac{36}{3}  = 12

She needs 12 more sessions.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 divided by2/3 equals
Sati [7]
You do kcf so 6/2/3 equal to 9
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help
lubasha [3.4K]

Let us check series : -10 /-2 = 5 -50/-10 = 5

so it is a geometric series with a= -2 and r= 5

sum formula for n terms of geometric series = a ( r^n -1 ) /( r-1)

here we find S5 that is n= 5 = -2 ( 5^ 5 - 1) /( 5-1)

= -2 ( 3125 -1) / 4 = -1562

second series is : 1.5/1 = 1.5 2.25/1.5 = 1.5

this is also geometric series but n = 12 a= 1 and r= 1.5

we use same formula

S12 = 1 ( (1.5) ^12 -1) /( 1.5-1) =

128.74 / 0.5 = 257.49

Last is 2/1= 2 4/2 = 2 8/4 = 2 so r = 2 a = 1 and n = 12

we use same formula 1 ( 2^12 - 1) / (2-1)

= 4095

Answers : -1562 , 257.49 , 4095

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • traveled Downstream a distance of 33 Mi and then came right back. If the speed of the current was 12mph and the total trip took
    15·1 answer
  • What is the expanded notation for 50
    9·1 answer
  • What is the LCM of 2.2 and 5 ?
    5·1 answer
  • the amount of money roderick takes home each month is his roderick works as an architectural draftsman for an engineering firm.
    8·2 answers
  • Which symbol creates a true sentence when x equals 2?<br><br><br><br> 6 • 8 – 2x _____ 6(5 + x)
    11·2 answers
  • WILL GRANT BRAINIEST IF CORRECT, PLEASE HELP!!
    6·1 answer
  • A dinner for two at the local seafood restaurant cost
    8·1 answer
  • Find the value of x.
    14·2 answers
  • Write an equation in the first box (use x as your variable). Then, solve (in second box).
    12·1 answer
  • The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!