1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
3 years ago
11

1. Write a two-column proof for the following conjecture. You may not need to use all of the rows of the two-column table provid

ed below. You may also add additional rows if needed. Given: Parallelogram ABCD Prove: Angle A and B are supplementary. C and d are supplementary.

Mathematics
2 answers:
marshall27 [118]3 years ago
7 0

Answer:  

Given: ABCD is a parallelogram.

Prove: Angle A and B are supplementary and C and D are supplementary.

That is, m∠A + m∠B = 180° and m∠C + m∠D = 180°


                Statement                                                Reason

1. ABCD is a parallelogram              1. Given  

2.m∠A=m∠C and m∠B=m∠D         2. Definition of parallelogram.

3.m∠A+m∠B+m∠C+m∠D=360°      3. Definition of quadrilateral

4. m∠A+m∠B+m∠A+m∠B=360°     4. By substitution

⇒ 2( m∠A + m∠B ) = 360°

⇒ m∠A + m∠B = 180°

Similarly, m∠C + m∠D = 180°

5.∠A and ∠C are supplementary,  5. Def. of Supplementary

∠ B and ∠D are supplementary

Sergio [31]3 years ago
3 0

Answer:

are you sure those previous answers are correct?

You might be interested in
4,520 ÷ 17 pls show the work :(
Lapatulllka [165]

<u>ANS</u>

<u>4520 \div 17 =   \\   265.882352941</u>

<u>Th</u><u>ank</u> <u>You</u> !!!!

7 0
2 years ago
Cate has 10 dolls. Shelayna has 3 times as many dolls as Cate. How many more dolls does Shelayna have compared to Cate?
stiv31 [10]
Shelayna has 3 times as many dolls.

3*10=30

Cate has 10.

30-10=20 <=== Shelayna has 20 more dolls than Cate.

I hope this helps!
~kaikers
8 0
3 years ago
Btw the options for 5 are A-105.7 B-10.57 C-1.057 D-0.1057
marin [14]
4. 19
5. A. 105.7

By the way, if you're struggling with math problems I recommend you khan academy 
  
Hope this helps :)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Terry has completed 15 homework problems, and Susan has completed 9. Terry is completing 10 problems per hour, and Susan is comp
Rainbow [258]
Let the number of hour it took them to have completed the same number of problems be x, then
15 + 10x = 9 + 12x
12x - 10x = 15 - 9
2x = 6
x = 6/2 = 3

After 3 hours, they must have completed the same number of homeworks.
7 0
3 years ago
What is the perimeter of the trapezoid? In unit
Korolek [52]

Answer:

20 units

Step-by-step explanation:

the perimeter = 7+4+4+5 = 20 units

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 10x-35+3ax=5ax-7a solve for "a" for which the equation is an identity.
    13·1 answer
  • Identify the Formula for finding the nth term of an Arithmetic Sequence, where A(n) is the nth term of an Arithmetic Sequence, a
    8·1 answer
  • What is the unit rate of: y=1.5x
    7·1 answer
  • What is this answer. 7/b - 3/b
    10·1 answer
  • Can someone help me please.<br>Can someone FIND LENGHT OF c​
    11·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • On a coordinate plane, a line goes through points (0, 1) and (3, 0). Y = one-half x minus 1.
    15·2 answers
  • What theorem can be used to show that ABC ≅ DEF?
    11·1 answer
  • At Ever Lake it costs $12 per hour to rent a canoe. Jared aand his friends rented a canoe for 4 hours and paid $68. Write an equ
    7·1 answer
  • please help and if you know how to give brainliest let me know i will give it to the person who answers
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!