1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
13

Look for a pattern in the data set to determine which kind of model best describes the data.

Mathematics
1 answer:
yawa3891 [41]3 years ago
4 0
If you graph it, it looks linear.
You might be interested in
ASAP!!! PLEASE HELP AS SOON AS POSSIBLE...and correctly Thank you
loris [4]

5(w+4)=35

5w+20=35

5w=15

w=3


7 0
3 years ago
For which value of x is xyza a rectangle
lisabon 2012 [21]
Well each angle in a rectangle is 90°, so if x is an angle, it's 90°

I hope that helps!
7 0
4 years ago
Which statement is true about this quadratic equation?
Masteriza [31]

Answer:

There are two real roots because b²>4ac

in the equation, b²= 9² = 81.

4ac = 4×-4×-12= 72

8 0
3 years ago
I need help plzz its due TODAYYY
kobusy [5.1K]

Answer:

1st box: Asso. prop= m+(4+x)

2nd box: Comm. Prop= m+4=4+m

3rd box: iden. prop= m+0=m

4th box: Zero prop: m x 0=0

3 0
3 years ago
Find the sum of the first 48 terms of the following series, to the nearest integer. 11, 18,25,...
Zigmanuir [339]

Answer:

8424

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following sequences of numbers are arithmetic sequences?
    14·1 answer
  • What is the Gcf for 39,6
    7·1 answer
  • How do you find the area of a triangle?
    14·1 answer
  • Randy ordered 3 T-shirts for $25.67 each and one skirt for $23.55 and an 8% tax. What is the total cost of the order?
    5·2 answers
  • A rabbit traveled 60 meters in 4 seconds what is the unit rate
    10·1 answer
  • HELP PLEASE
    12·1 answer
  • How much would 3 yd of lumber cost if each foot costs $3.75
    5·1 answer
  • EMERGENCY Linda’s adding padding to all the surface inside her attic for extra warmth in the winter she needs to find the approx
    11·2 answers
  • I am giving a lot of points lease give explanation
    11·1 answer
  • X divided by the sum of 4 and 9
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!