1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stellarik [79]
3 years ago
6

Find the amount of 30000 naira 5 and half years at 7%​

Mathematics
1 answer:
Nataly_w [17]3 years ago
5 0

Answer:41550

Step-by-step explanation:

30000×.07=2100

2100×5.5=11550

11550+30000=41550

You might be interested in
Need help ASAP please and thank you!
erik [133]

Answer:

I believe that the answer is 153 units^2.

9*10=90

And then 9*7=63, since there are two of the same triangle, we don't have to divide by 2.

So, 90+63=153.

I hope this helps!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bicyclist traveled with a speed of 12 km/h from a camping ground to a station, located 60 km away. Write a formula expressing
yawa3891 [41]

1. The formula expressing the dependence of the variable s on t is: s = 60 - 12t

2. the distance travelled at time t = 3.5 h is 18 Km

<h3>What is speed? </h3>

Speed is the distance travelled per unit. Mathematically, it can be expressed as:

Speed = distance / time

<h3>1. How to determine the formula expressing the dependence of the variable s on t</h3>

From the question given, bicyclist traveled with a speed of 12 km/h from a camping ground to a station, located 60 km.

Thus, we shall determine the distance travel in time t as follow

  • Speed = 12 Km/h
  • Time = t
  • Distance in time t = ?

Speed = distance / time

12 = distance / t

Cross multiply

Distance = 12 × t

Distance in time t = 12t

But the total distance travelled is 60 Km. Thus, the remaining distance (s) from the bicyclist to the station at time (t) will be given as:

s = 60 - 12t

Thus, the formula expressing the dependence of the variable s on t is: s = 60 - 12t

<h3>2. How to determine the distance at t = 3.5 hours</h3>

The distance at t = 3.5 hours can be obtained as illustrated below:

  • Time (t) = 3.5 hours
  • Distance (s) = ?

s = 60 - 12t

s = 60 - (12 × 3.5)

s = 60 - 42

s = 18 Km

Thus, the distance travelled at t = 3.5 hours is 18 km

Learn more about speed:

brainly.com/question/680492

#SPJ1

6 0
1 year ago
What point is located on the x-axis<br><br> Pls help
qaws [65]

Answer:

Point C is located on the x-axis.

Step-by-step explanation:

edge 2020

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can you use a model to tell a percentage as a fraction with a denominator of 100?
asambeis [7]
Look at this: That is 113%.

4 0
3 years ago
A triangle has sides of lengths 13, 21, and 24. is it a right triangle? explain
mel-nik [20]
<span>No, it doesn't. To find out if it's a right angled triangle, we use Pythagorean triple. It states that the square of the hypotenuse (the longest side) is equal to the sum of the squares of the opposite and adjacent sides. Obviously, the longest side, which is our hypotenuse is 24. So we want to find out whether the square of our hypotenuse is equal to the sum of the squares of the other two sides i. e 13 and 21. 24^ 2 = 576 ; 13^2 = 169 ; 21^2 = 441; So is 576 = 169 + 441. An emphatic No: hence the triangle isn't right angled since it doesn't satisfy pythagorean triple.. A^2 is not equal to B^2 + C^2 where a is the hypotenuse and b and c the opposite and adjacent sides.</span>
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A manufacturer knows that their items have a lengths that are approximately normally distributed, with a mean of 5.8 inches, and
    13·1 answer
  • A school wants to know how the community feels about a merger with another school. The school surveys the parents of the student
    10·1 answer
  • –5(1 - 5x) +5(-8x - 2) = -4x - 8x​
    5·1 answer
  • Find the next four terms in the arithmetic sequence. 6,11,16
    5·1 answer
  • You are buying paint to paint your bedroom walls. The cost of paint per gallon is $16.50 and you need 4.5 gallons to paint your
    15·1 answer
  • A box of 15 cookies cost nine dollars what is the cost of one cookie
    15·1 answer
  • Carmen had
    10·1 answer
  • I want the solution please
    11·1 answer
  • Part 2 of math help dont take this down I have 2 questions taken down I think so not this one
    5·2 answers
  • For each of the following a) identify the inverse function needed to solve for the indicated angle and b) solve for the angle (r
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!